Aicina veikt ārkārtas pārbaudes visās “Balticovo” fermās

2016. gada 27. Oktobris

Saistībā ar nupat klajā nākušajiem šokējošajiem materiāliem no AS “Balticovo” dējējvistu novietnēm Madonā, Daugavpilī un Iecavā biedrība “Dzīvnieku brīvība” aicinājusi Pārtikas un veterināro dienestu (PVD) nekavējoties veikt padziļinātas ārpuskārtas pārbaudes un detalizēti dokumentēt situāciju visās AS “Balticovo” dējējvistu novietnēs, lai panāktu minimālo labturības prasību ievērošanu.

Biedrība pauž neizpratni par situāciju, kurā PVD pieļauj, ka četrus gadus pēc Eiropas Komisijas direktīvas stāšanās spēkā AS “Balticovo” joprojām turpina izmantot likumam neatbilstošas ražošanas iekārtas. Pēc biedrības rīcībā esošās informācijas Daugavpils novietnē nav nodrošinātas atbilstoši iekārtotas ligzdas, pakaiši, ierīces nagu nodeldēšanai, pietiekama brīvi izmantojamā platība, laktas un barības siles garums uz dzīvnieku, savukārt Madonas novietnēs nav nodrošināti pakaiši un pietiekama brīvi izmantojamā platība uz dzīvnieku. Abās novietnēs sprostos konstatēti arī daudzi miruši dzīvnieki, no kuriem daļa jau sadalījušies būros, lai gan labturības prasības nosaka, ka dzīvnieki ir jāapseko un mirušie putni jāizvāc katru dienu.

“Acīmredzami PVD gadiem nespēj novērst ieilgušos likumpārkāpumus “Balticovo” fermās. Pārbaudes notiek ļoti reti, tās nav caurspīdīgas, sodi nereti netiek piemēroti pat par apzinātiem pārkāpumiem un to apmērs ne tuvu nav samērojams ar industriālās lopkopības uzņēmumu apgrozījumu,” norāda biedrības “Dzīvnieku brīvība” valdes priekšsēdētājs Aivars Andersons. “Nepieciešamas būtiskas reformas uzraudzībā, jo pastāvošā sistēma grauj sabiedrības uzticību valsts iestādēm un veicina negodprātīgu uzņēmējdarbību.”

Jau ziņots, ka 2016. gada septembrī dzīvnieku tiesību aktīvisti dokumentēja dējējvistu turēšanas apstākļus trīs A/S “Balticovo” fermās – Madonā, Daugavpilī un Iecavā, atklājot dzīvnieku nožēlojamos dzīves apstākļus un labturības prasību pārkāpumus. Video redzami novārguši dzīvnieki, kas pazaudējuši lielāko daļu spalvu, slimi, sakropļoti un mirstoši dzīvnieki ar dažādiem iekaisumiem. Dzīvniekus nomoka parazīti – asinssūcēji un vairumam vistu ir veikta daļēja knābja amputācija. Redzams, ka metāla stiepļu sprostos dzīvnieki tiek turēti lielā saspiestībā, izrāda stereotipiskas uzvedības pazīmes, knābj cita citu un sprosta režģus.