FunGeneX ražo vistu olu proteīnu, neizmantojot vistas

2018. gada 19. Marts
 
Biotehnoloģijas iesācējuzņēmumam FunGene X BV Nīderlandes pilsētā Bredā ir izdevies radīt vistu olu proteīnu ar jaunu tehnoloģiju, kas neizmanto vistas.
 
Proteīns ovalbumīns ir olu proteīna galvenā sastāvdaļa un tas ir svarīgs olu proteīna saistvielas īpašībām. Olu proteīnam ir ļoti plašs pielietojums – tas tiek izmantots maizes, dažādu mīklas izstrādājumu, dzērienu, gaļas izstrādājumu, saldējuma, piena produktu, salātu un mērču ražošanā. Pasaules tirgus gadā pieprasa vairākus miljonus tonnu ovalbumīna, tādēļ augu valsts izcelsmes proteīna ražošanai ir milzīgs potenciāls.
 
Ar ģenētiski izveidotas sēnītes (GRAS) palīdzību iespējams veiksmīgi iegūt ovalbumīnu no cukura. Turklāt GRAS ražo proteīnu īpaši lielā daudzumā, kas vairāk kā divdesmit reizes pārsniedz līdzšinējo pasaules rekordu.
 
Vistas olu proteīnu iegūšana notiks lielās tvertnēs, līdzīgi kā tas notiek alus, vīna, rauga un antibiotiku ražošanās procesā. Iespēja šādā veidā ražot arī ovalbumīnu ir tehnoloģisks sasniegums.
 
Jaunā ražošanas metode būs daudz ilgtspējīgāka nekā ovalbumīna ieguve vistu ražošanas ķēdē. Lauksaimniecības zemju izmantošana samazināsies desmit reizes, jo nebūs nepieciešams olu ražošanai audzēt vistas, turklāt GRAS efektivitāte proteīnu ražošanā ir daudz augstāka nekā dzīvniekiem. Tiek paredzēts, ka šo proteīnu komerciālā ražošana no cukurbietēm, cukurniedrēm un graudu izcelsmes cukura sāksies tuvāko 4-6 gadu laikā.
 
Šo tehnoloģiju attīstību finansiālais pamats ir Nīderlandes Ekonomikas Ministrijas SBIR fonds Nīderlandes Uzņēmumu aģentūras (RVO) projekta “Jaunas Pārtikas Izaicinājums” ietvaros.
 
FunGeneX BV ir biotehnoloģiju iesācējuzņēmums, kas atrodas Bredā un darbojas sēnīšu tehnoloģiju komercializācijas jomā. FunGeneX BV ir Nigel Dunn Coleman un BioscienZ kopīgs projekts.
 
Preses relīzi sagatavoja Wim de Laat no BioscienZ.
 

Vai zini, kā Latvijā šobrīd tiek ražotas olas?

2.5 miljoni vistu Latvijā dzīvo sprostu sistēmā, kuru eksperti atzīst par dzīvnieku labturībai vissliktāko. Uzzini vairāk un palīdzi dzīvniekiem: noskaties video un paraksti petīciju pret vistu turēšanu sprostos!