ĪRIJĀ TIKS AIZLIEGTA KAŽOKZVĒRU AUDZĒŠANA

2019. gada 11. Jūlijs
Īrijas valdība ir paudusi atbalstu likumprojektam, kas paredz aizliegt kažokzvēru audzēšanu, līdz ar to Īrija varētu kļūt par piecpadsmito valsti Eiropas Savienībā, kas likvidē šo nozari. Patlaban valstī darbojas trīs ūdeļu audzētavas – Donegolā, Līšā un Kerri, un kopā tās saražo ap 110 tūkstošus kažokādu gadā. 
 
Īrijas lauksaimniecības ministrs Maikls Krīds (Michael Creed) valdības lēmumu komentējis šādi: “Nozīmīgas diskusijas par kažokzvēru audzēšanas ētiskajiem aspektiem norisinās gan vietējā sabiedrībā, gan starptautiskā līmenī. Pēdējos gados ministrija ir pastiprināti pievērsusi uzmanību šim jautājumam, mainījusies arī sabiedrības attieksme. Veterināro dienestu apkopotie dati liecina, ka ūdeļu audzēšana notiek pretrunā ar dzīvnieku labturības prasībām. Ņemot vērā iepriekš teikto, jāsecina, ka ir pienācis laiks likvidēt šo industriju Īrijā.” 
Ministrs arī piebilda: “Valdības atbalstītais likumprojekts aizliedz dibināt jaunas kažokzvēru audzētavas. Nedaudzajiem esošajiem uzņēmumiem tiks dots pārejas laiks pakāpeniskai fermu likvidācijai un darbinieku pārkvalifikācijai.”
 
Likumprojektu par kažokzvēru audzēšanas aizliegumu iesniedza vēlēšanu apvienības “Solidarity–People Before Profit” pārstāve Rūta Kopingere (Ruth Coppinger). Iniciatīvu atbalsta visas politiskās partijas, izņemot vienu. Intervijā raidstacijai “RTE Radio” R. Kopingere norādīja, ka kažokzvēru audzēšanas aizliegumu atbalsta 80% Īrijas iedzīvotāju. Viņa arī piemetināja: “Ir neiespējami regulēt kažokādu tirdzniecību un padarīt šo industriju mazāk cietsirdīgu. Ūdeles sešu mēnešu vecumā noindē ar gāzi, un tad viņām novelk ādu.” 
 
2018. gada novembrī dzīvnieku aizstāvības organizāciju starptautiskā apvienība “The Fur Free Alliance” (FFA) sadarbībā ar dzīvnieku aizstāvības biedrībām “Respect for Animals” un ISPCA Dublinā organizēja kampaņu #FurFreeIreland, lai informētu plašāku sabiedrību par nepieciešamību aizliegt kažokzvēru audzēšanu Īrijā un atbalstītu R. Kopingeres iesniegto likumprojektu. Lēmumu pieņēmēji tika informēti par kažokzvēru audzēšanas industrijas negatīvo ietekmi un aicināti atbalstīt likumprojektu par tās aizliegumu Īrijā.  
 
Ūdeles ir plēsēji vienpatņi, kas klejo plašā teritorijā un lielāko daļu sava mūža pavada ūdenī. Iesprostoti šaurā krātiņā, šie dzīvnieki cieš no stresa izraisītām slimībām, tostarp kanibālisma un ievainojumiem, kas gūti savstarpējos cīniņos. Fermās turētiem dzīvniekiem arī attīstās stereotipiska uzvedība, ko raksturo noteiktu darbību nepārtraukta atkārtošana.     
 
Patlaban Eiropā kažokzvēru audzēšana ir aizliegta Lielbritānijā, Austrijā, Slovēnijā, Horvātijā, Bosnijā un Hercegovinā, Bulgārijā, Čehijā, Luksemburgā. Vairākās valstīs, piemēram, Norvēģijā un Nīderlandē, aizliegums stāsies spēkā tuvākajos gados. Citviet kažokzvēru audzēšanai ir strikti ierobežojumi. FFA dati liecina, ka industrijas aizliegumu apsver arī Latvijas tuvākās kaimiņvalstis Lietuva, Polija un Ukraina. Latvijas parlamentā šis jautājums nav ticis apspriests.