McDonald's atsakās no sprostos dētām olām

2017. gada 22. Septembris
Restorānu ķēde McDonald's Latvijā nākusi klajā ar paziņojumu, ka savos ēdienos neizmanto sprostos dētas olas. Gādājot par dzīvnieku labturību, McDonald's rūpējas par to, lai vistām, kuru olas ir McDonald's ēdienu sastāvā, tiktu nodrošināta nepieciešamā kustību brīvība.
 
“Vairākos mūsu ēdienos tiek izmantotas olas – gan kā produktu sastāvdaļa, gan veselā veidā, piemēram, brokastu burgeros. Mēs lepojamies ar to, ka izmantojam olas tikai no tādām vistām, kas nav augušas un uzturētas krātiņos, tādēļ veidā nodrošinot dzīvnieku labturības standartus,” teikts McDonald's mājaslapā.
 
Dējējvistu turēšana sprostos tiek uzskatīta par vienu no problemātiskākajām industriālās lopkopības praksēm, kas saistās ar zemu dzīvnieku labturības līmeni. Arvien vairāk uzņēmumu Eiropā un pasaulē pieņem lēmumu atteikties no sprostos dētu olu izmantošanas, virzoties uz ētisku uzņēmējdarbību, kas ietver sevī rūpes gan par sabiedrības vērtībām, gan par dzīvnieku labklājību un vides aizsardzību. 
 
“Ir patiess prieks redzēt, ka arvien vairāk uzņēmumi pieņem sociāli atbildīgu politiku, kas sevī ietver arī rūpes par dzīvnieku labklājību. McDonald's ar šādu atbildīgu politiku pasargā no neiedomājamām ciešanām daudzus tūkstošus dzīvnieku,” pauž biedrības “Dzīvnieku brīvība” valdes locekle Katrīna Krīgere.
 
McDonald’s ir globāls sabiedriskās ēdināšanas uzņēmums, kam pieder vairāk nekā 34 000 restorāni visā pasaulē. Latvijā pirmais McDonald’s restorāns tika atklāts 1994. gadā pašā Rīgas centrā. Patlaban Rīgā un Jelgavā ir 12 McDonald’s restorāni un viena McCafé kafejnīca. McDonald’s Latvijā katru gadu apkalpo vairāk nekā 9,6 miljonus klientu. 
 
Latvijā ar aicinājumu uzņēmumiem pieņemt korporatīvās atbildības politiku, atsakoties no sprostos dētu olu izmantošanas, nākusi klajā biedrība "Dzīvnieku brīvība", kas Latvijā pārstāv starptautisko dzīvnieku aizsardzības organizāciju apvienību "Open Wing Alliance". Līdz šim no sprostos dētām olām atteicies ātrās ēdināšanas tīkls Subway, vairāki arī Latvijā pārstāvēti starptautiski viesnīcu tīkli, piemēram, Wyndham Worldwide un AccorHotels Group. Nesen par apņemšanos līdz 2025. gadam pilnībā atteikties no sprostos dētām olām produktu sastāvā nāca klajā arī pazīstamais mazumtirdzniecības tīkls Narvesen.