STOCKMANN atsakās no sprostos dētām olām

2018. gada 21. Jūnijs
 
Universālveikals Stockmann ir nācis klajā ar apņemšanos līdz 2025. gadam pāriet uz tikai brīvās turēšanas apstākļos dētu olu tirdzniecību.
 
Vistu labturības politika publicēta Stockmann korporatīvās sociālās atbildības stratēģijas ietvaros. Pāreju uz brīvās turēšanas apstākļos dētu olu tirdzniecību Stockmann pamato ar rūpēm par produktu kvalitāti un ētiskajiem aspektiem savā piegādes ķēdē:
 
“Īpašu uzmanību mēs pievēršam nozīmīgu ražošanas ciklu sastāvdaļām kas būtiski ietekmē produkta īpašību saglabāšanu un ētiskiem aspektiem, piemēram, dzīvnieku turēšanas, barošanas un pagatavošanas metodēm. Tā, piemēram, viens no pasākumiem ir pāreja uz brīvās turēšanas apstākļos dētu veselo olu pārdošanu, kas mūsu klientiem jau vairākus gadus ir pieejamas pārtikas nodaļā. Mērķtiecīgs darbs tiek turpināts, lai līdz 2025. gadam varētu piedāvāt tikai brīvās turēšanas apstākļos dētas vistu olas.”
 
Atteikšanās no sprostos dētām olām un dzīvnieku labturības politikas publicēšana ir starptautiska tendence. Latvijā pārtraukt tirgot sprostos dētas olas līdz 2025. gadam apņēmušies veikalu tīkli Rimi, Supernetto un Maxima, savukārt Sky ir pirmais veikalu tīkls Latvijā, kas jau tirgo tikai ārpus sprostiem dētas vistu olas. Eiropā pāreju veic tādi mazumtirdzniecības tīkli kā Tesco, Aldi, Coop, Carrefour, Spar un Lidl, kas plāno uzsākt darbību arī Latvijā.
 
Veikalos par apstākļiem, kādos turēta vista, vēsta pirmais cipars olas marķējumā: “3” nozīmē turēšanu sprostos, “2” nozīmē turēšanu kūtī, “1” nozīmē turēšanu brīvos apstākļos, savukārt “0” – turēšanu bioloģiskā lauksaimniecībā. Zinātnieki un dzīvnieku labturības organizācijas atzīst turēšanu sprostos par vissliktāko dzīvnieku labturībai. Brīvās turēšanas apstākļi vistai nozīmē lielāku platību, kustību brīvību un iespēju pavadīt laiku svaigā gaisā un saules gaismā.
 
Pagaidām vairāk nekā 90% Latvijā audzēto dējējvistu tiek turētas sprostos, tomēr gan Balticovo, gan Alūksnes Putnu ferma un zemnieku saimniecības attīsta ārpus sprostiem dētu olu ražošanu. Stockmann mātes uzņēmums Stockmann Group savā sociālās atbildības programmmā ziņo, ka ārpus sprostiem dētas olas sastāda jau divas trešdaļas piedāvājuma Stockmann veikalos Baltijā (http://www.stockmanngroup.com/en/product-guidelines).
 

Palīdzi atbrīvot vistas no sprostiem!

Latvijā vairāk nekā 2 miljoni vistu joprojām tiek turēti sprostu sistēmās. Viņu dzīves paiet saspiestībā, šaurībā, pastāvīgā stresā un ciešanās. Iestājies par labāku nākotni vistām – paraksti petīciju pret vistu turēšanu sprostos!