Mēs “Dzīvnieku brīvībā” iestājamies par pasauli bez industriālās lopkopības un dzīvnieku ciešanām. “Dzīvnieku brīvības” darbu kopīgi veido mūsu biedri, atbalstītāji un sadarbības partneri ar savu nesavtīgo ieguldījumu – ziedojumiem un darbu kopīga mērķa vārdā.
2020. gadā globālās pandēmijas ietekmē daudzi mūsu plāni mainījās, tomēr par spīti visiem izaicinājumiem, kopīgiem spēkiem mēs paveicām ļoti daudz dzīvnieku labā un priecājamies ziņot par organizācijas darba rezultātiem. Visdziļākā pateicība ikvienam par 2020. gadā kopīgi sasniegto un paveikto!
Latvijā ik gadu zvēraudzētāji iesloga šauros sprostos un nonāvē pusmiljonu “kažokzvēru” – lapsu, ūdeļu un šinšillu. 2020. gads iezīmējās ar vēl vienu negatīvu zvēraudzēšanas blakni. Atklājās, ka fermu ūdeles ir uzņēmīgas pret Covid-19 vīrusu – kažokzvēru audzētavas var kļūt par šī bīstamā vīrusa un tā mutāciju perēkļiem. “Dzīvnieku brīvība” turpināja darbu, lai panāktu kažokzvēru audzēšanas aizliegumu Latvijā.
2020. gada rudenī mēs sarīkojām izglītojošu akciju “Lapsu tūre”, iesaistot pozitīvā dzīvnieku aizstāvības akcijā cilvēkus visā Latvijā. Kažokzvēru fermās ieslodzīto dzīvnieku vēstneši – 5 plīša lapsēni – apceļoja 55 Latvijas pilsētas un ciemus, paviesojoties pie visdažādākajiem Latvijas iedzīvotājiem un kopā pieveicot 3000km. “Lapsu tūri” plaši atspoguļoja reģionālie un nacionālie mediji.
Lastādijas radošajā kvartālā Rīgā mēs radījām “Dzimuši brīvībai” – pirmo skulptūru Latvijā, kas veltīta industriālajās fermās ieslodzīto dzīvnieku aizstāvībai. Tā ir 5 metrus augsta lapsa, kuras kažoku no metāla drātīm un kaņepju auklām kopdarbā savija vairāk nekā 100 brīvprātīgo aktīvistu.
Ar mūsu atbalstītāju palīdzību mēs arī izvietojām 500 lielformāta sociālās reklāmas pilsētvidē “Mana mamma, nevis tavs kažoks”. Tās sasniedza simtiem tūkstošus cilvēku, rosinot aizdomāties par dzīvniekiem un iestāties pret cietsirdīgo kažokādu industriju.
Dējējvistu sprosti ir viena no viscietsirdīgākajām industriālās lopkopības praksēm. Sprostos vistu dzīve aizrit nemitīgās ciešanās – stāvot saspiestībā un putekļos uz metāla režģa grīdas.
Lai izskaustu dējējvistu iesprostošanu gan Latvijā, gan visā pasaulē, mēs cieši sadarbojamies ar dzīvnieku aizsardzības organizācijām no visas pasaules, strādājot vienotā koalīcijā “Open Wing Alliance”. Mēs rosinām uzņēmumus pieņemt bezsprostu politikas – atteikties no sprostos dētu olu izmantošanas un tirdzniecības. Tādējādi veikalu tīkli, pārtikas ražotāji, restorāni un viesnīcas maina savu pieprasījumu un olu ražotāji atbilstoši reformē dzīvnieku turēšanas apstākļus. Mēs panākam, ka olu ražotāji pakāpeniski atsakās no sprostiem un pāriet uz labākiem vistu turēšanas apstākļiem. Kampaņai var sekot mājaslapā www.olucena.lv
Mūsu darba rezultātā 2020. gadā bezsprostu politikas publicēja lielākais pārtikas produktu ražotājs Latvijā “ORKLA Latvija”, kam pieder Laima, Selga, Staburadze, Spilva, Pedro u.c. un veikalu tīkls Citro, kam pieder 77 veikali Latvijā. Atteikties no sprostiem apņēmās arī vairāki Latvijas restorāni un viens no lielākajiem restorānu tīkliem pasaulē – RBI, kam pieder “Burger King” un citi restorānu tīkli.
Lai gan pandēmija palēnināja progesu mūsu korporatīvajā dialogā ar uzņēmumiem, tomēr mūsu iepriekš panāktās korporatīvās bezsprostu politikas sāka nest augļus – lielākie Latvijas olu ražotāji Latvijā “Balticovo” un “Alūksnes putnu ferma” investēja miljoniem eiro, pakāpeniski pārejot uz olu ražošanu bez sprostiem. Līdz ar to Latvijā maksimālais sprostos turēto dējējvistu skaits no 85% 2019. gadā nokritās līdz 75% 2020. gadā.
Lai izglītotu patērētājus par dējējvistu sprostu problemātiku, mēs 2020. gadā arī izvietojām 500 lielformāta izglītojošas vides reklāmas “Atbrīvo!” Rīgā un citās Latvijas pilsētās.
2020. gadā “Dzīvnieku brīvības” sekotāju skaits visās sociālo tīklu platformās kopā sasniedza jau 63000, bet masu medijos mēs parādījāmies vairāk nekā 100 reižu, tādējādi sasniedzot ļoti plašu sabiedrības daļu. Mēs izglītojām sabiedrību par videi un dzīvniekiem draudzīga dzīvesveida nozīmi un iespējām arī mūsu jaunumu vēstkopā un mājaslapās un sasniedzām simtiem tūkstošus cilvēku, rosinot viņus īstenot videi draudzīgas izvēles ikdienā.
Portālā Vegan.lv mēs regulāri publicējām noderīgu un aktuālu informāciju par augu valsts uzturu un videi un dzīvniekiem draudzīgu dzīvesveidu. 2020. gadā Vegan.lv mājaslapai bija vairāk nekā 107 tūkstoši apmeklētāju un vairāk nekā 224 tūkstoši lapu skatījumu.
Lai veicinātu kvalitatīva, patērētājiem viegli atpazīstama (marķēta) augu valsts uztura pieejamību Latvijas sabiedrībai, 2020. gadā mēs pirmo reizi īstenojām mazumtirdzniecības veikalu apsekojumu visā Latvijā – Veikalu Vegvērtējumu. Tā ietvaros “Dzīvnieku brīvības” brīvprātīgie aktīvisti pētīja un salīdzināja 9 populārākajos veikalu tīklos piedāvāto vegānisko produktu klāstu, apsekojot katra mazumtirgotāja piecus veikalus piecās dažādās Latvijas pilsētās (kopā 45) un reģistrējot augu valsts produktu pieejamību 5 pamatkategorijās un 26 apakškategorijās. Veikalu Vegvērtējuma rezultātus mēs publicējām vietnē Vegan.LV, kā arī sniedzēm konsultācijas veikalu tīkliem, kā uzlabot augu valsts produktu sortimentu.
Pandēmijas dēļ 2020. gadā mums nācās atcelt augustā plānotā Vegānfestivāla norisi, kura organizēšanā jau bijām ieguldījuši resursus. Tomēr par spīti pandēmijai mēs sarīkojām 4 publiskus pasākumus ar meistarklasēm, prezentācijām, diskusijām, pulcējot simtiem interesentu. Mēs arī piedalījāmies divos citu organizāciju rīkotos pasākumos.
04.02.2020. Izbaudīsim Blaumaņa ielu! (Infostends par dzīvnieku aizsardzību, Rīga)
06.04.2020. Vegāniskas lieldienas (Tiešsaistes pasākums)
07.05.2020. Diskusija "Vegānisms & Sports" (Tiešsaistes pasākums)
16.07.2020. Diskusija "Vegānisms & Vide" (Tiešsaistes pasākums)
30.07.2020. Diskusija Vegānisms & Ģimene (Tiešsaistes pasākums)
04.09.2020. Vasaras sezonas noslēgums @ Lastādijas kvartāls (Rīga)
2020. gadā mēs organizējām arī vairākas iekšējās apmācības biedrības aktīvistiem, tostarp divus lielākus apmācību pasākumus un 5 tiešsaistes apmācību pasākumus. Martā komunikācijas darbnīcu “KĀ komunicēt digitālā pasaulē?” biedrības aktīvistiem klātienē vadīja Mārtiņš Hiršs - TEDx spīkeris, Skepticafe dibinātājs. Savukārt septembrī mūsu aktīvisti pavadīja trīs dienas Aktīvistu nometnē, kopīgi strateģizējot, saliedējoties un apgūstot noderīgas prasmes, lai pēc iespējas efektīvāk strādātu dzīvnieku labā.
Ikgadējais izaicinājums “Neapēd zemeslodi” palīdz indivīdiem samazināt dzīvnieku produktu patēriņu un mainīt paradumus uz videi un dzīvniekiem draudzīgākiem. Ik gadu janvārī mēs mudinām un iespējojam cilvēkus pāriet uz augu valsts uzturu. Izaicinājuma dalībnieki mēnesi ik dienas saņem e-pastā iedvesmojošus faktus, noderīgu informāciju par uzturu un gardas receptes, lai ēstu veselīgi, daudzveidīgi un videi draudzīgi.
2020. gada janvāra izaicinājumā piedalījās teju deviņi tūkstoši cilvēku, provizoriski aiztaupot vismaz 40 000 dzīvnieku dzīvības. Izaicinājuma vēstneši bija mūziķis Fredis, aktieri Jānis Jarāns, Mārtiņš Meiers, un Latvijas izlases basketboliste Kate Krēsliņa.
Kā noskaidroja LTV1 raidījums “Vides fakti”, 2020. gadā izaicinājuma mēneša janvāra laikā veikalos par 15% auga pākšaugu patēriņš, par 50% kokosriekstu piena patēriņš un par 40% - vegānisko produktu patēriņš.
Projektā “Augi & Draugi” mēs strādājam ar sabiedriskās ēdināšanas sektoru, lai padarītu gardus un daudzveidīgus augu valsts ēdienus pieejamus ikvienam un visā Latvijā. Mēs mudinām restorānus ieviest savās ēdienkartēs vismaz 3 pilnvērtīgas augu ēdienu opcijas un sniedzam praktisku atbalstu, lai augu ēdienu ieviešana būtu izdevīga gan uzņēmējiem, gan to klientiem.
Gada laikā projektam "Augi & Draugi" pievienojās vairāk nekā 30 jauni restorāni, turklāt vegāniskas opcijas ieviesa arī divi degvielas uzpildes staciju tīkli “Virši” un “Kool” (kopā 53 uzpildes stacijas), līdz ar to gardi vegāniski burgeri tagad ir pieejami visā Latvijā Mēs arī izstrādājām un publicējām 2 jaunas rokasgrāmatas restorāniem par augu valsts virtuvi. Ikviens var uzzināt, kur savā apkaimē var paēst vegāniski, izmantojot mūsu izstrādāto "Augi & Draugi" aplikāciju viedtālruņiem.
2020. gadā mūsu izdevumi kopā bija 73 025 EUR, bet ieņēmumi 119 414 EUR.
Vairāk nekā pusi no “Dzīvnieku brīvības” 2020. gada ieņēmumiem veidoja mūsu biedru un atbalstītāju regulārie un vienreizējie ziedojumi, kā arī biedru naudas – kopā mūs finansiāli atbalstīja 1094 cilvēki.
Otrs lielākais finanšu avots bija granti, ko piesaistījām no starptautiskām dzīvnieku aizsardzības organizācijām,to apvienībām un Eiropas Savienības fondiem.
Līdzīgi kā iepriekšējos gados arī 2020. gadā mēs saņēmām grantu no koalīcijas Open Wing Alliance korporatīvās pretsprostu kampaņas “Olu cena” īstenošanai, bet no ProVeg International Vegānfestivāla rīkošanai. Vegānfestivālam plānotos līdzekļus saistībā ar pandēmijas ierobežojumiem šoreiz novirzījām projekta “Veikalu Vegvērtējums” īstenošanai.
2020. gadā pirmo reizi grantus “Dzīvnieku brīvībai” piešķīra arī Animal Charity Evaluators un Centre for Effective Altruism fondi. Šos līdzekļus mēs izmantojām projekta “Augi & Draugi” īstenošanai un kopējai organizācijas kapacitātes stiprināšanai. “Dzīvnieku brīvības” komanda lepojas ar šo prestižo fondu atbalstu, kas apliecina mūsu darba efektivitātes atzīšanu starptautiskā mērogā.
2020. gadā mēs veiksmīgi piesaistījām finanšu līdzekļus arī no ESF projektiem Atbalsts bezdarbnieku izglītībai un Subsidētās darba vietas bezdarbniekiem, apmācot 10 darbiniekus dzīvnieku aizsardzības projektu vadībā.
Kopš “Dzīvnieku brīvības” dibināšanas 2012. gadā mūsu projektu virzības pamatā ir bijis brīvprātīgais darbs un mūsu biedru, atbalstītāju ziedojumi. Taču brīvprātīgajam darbam ir būtiski ierobežojumi. Tikai pilna laika darbā ir iespējams ilgstoši, sistemātiski strādāt pie tik apjomīgiem un atbildīgiem projektiem, kādus šobrīd īsteno biedrība. Tāpēc kopš 2017. gada “Dzīvnieku brīvībā” atalgojumu par darbu saņem vairāki projektu vadītāji.
2020. gadā mēs pakāpeniski pārgājām uz sociāli apdrošinātām darbavietām – pieņēmām pilna laika darbā 4 aktīvistus, kuri iepriekš sniedza biedrībai projektu vadības pakalpojumus kā saimnieciskās darbības veicēji. Gada noslēgumā biedrībā strādāja 4 darbinieki, kas neatkarīgi no ieņemamā amata visi saņēma vienādu atalgojumu par pilnas slodzes darbu – 845 EUR mēnesī (bruto).
Papildus, saskaņā ar līgumiem, kas noslēgti ar Nodarbinātības Valsts aģentūru programmā “Darbam nepieciešamo iemaņu attīstība”, mēs 2020. gadā nodarbinājām arī 8 projektu vadītāju asistentus – praktikantus, kuri saņēma stipendiju vidēji 200 EUR mēnesī par pusslodzes darbu.
Arī 2020. gadā kā vienmēr ļoti lielu "Dzīvnieku brīvības" komandas daļu veidoja brīvprātīgie aktīvisti, kas palīdz īstenot gan visas biedrības kampaņas un projektus, gan attīstīt organizāciju kopumā.
Ziņojums par mūsu 2023. gada projektiem, darba rezultātiem un budžetu.
Ziņojums par mūsu 2022. gada projektiem, darba rezultātiem un budžetu.
Ziņojums par mūsu 2021. gada projektiem, darba rezultātiem un budžetu.
Ziņojums par mūsu 2019. gada projektiem, darba rezultātiem un budžetu.