Palīdzi dzīvniekiem, sastādot testamentu

03.04.2025

Ar testamentā ierakstīto mantojumu Tu vari mainīt pasauli dzīvnieku labā arī pēc tam, kad Tevis vairs nebūs. Tava sirds turpinās pukstēt izglābtajos dzīvniekos. 🧡


Ko es varu ziedot “Dzīvnieku brīvībai” testamentā? 

Tu vari labdarībai novēlēt daļu vai visu sev piederošo mantu. Tu vari novēlēt jebkuru kustamu vai nekustamu īpašumu (naudu, akcijas un fondus, māju, automašīnu, mākslas darbus u.c.).

Vislabāk sastādīt testamentu konsultācijā ar notāru, lai pārliecinātos, ka tas tiks sastādīts atbilstoši Latvijas likumdošanai. Tu vari izvēlēties sev tuvāko notāru šeit: https://www.latvijasnotars.lv/notaries_map 


Ko ņemt vērā, domājot par testamenta saturu?

  • Vari rakstīt testamentu par tikai daļu no savas mantas. Tad nāves gadījumā pārējā manta tiks sadalīta citiem mantiniekiem likumiskajā kārtībā. 

  • Novēlot kādam savu mantu testamentā, Tu neesi nevienam neko parādā. Tev ir tiesības ar savu mantu dzīves laikā rīkoties pēc saviem ieskatiem – iztērēt to, pārdot, atdot kādam citam u.tml. Ja pēc Tavas nāves novēlētā manta vairs nav pieejama, tad mantojums vienkārši nenotiek.

  • Savā testamentā norādot savas mantas mantotāju, Tu vari arī aprakstīt pienākumus, kas mantotājam jāveic, šo mantu pieņemot. 

  • Testamentā norādot mantiniekus, ieteicams, norādīt arī variantus B un C, gadījumā, ja pirmais norādītais mantinieks nebūs spējīgs vai nevēlēsies pieņemt mantojumu. 

  • Arī, ja Tu testamentā norādi, ka vēlies visu ziedot labdarības organizācijām, tad, neskatoties uz to, tuvākajiem radiniekiem ir tiesības pieprasīt sev 50% no šīs mantas. Tuvākie radinieki ir laulātais, bērni vai, ja bērnu nav, tad vecāki. 


Kā uzrakstīt testamentu? 

Testamenta sastādīšana ir vienkārša, un to var rakstīt brīvā formā, taču tam ir jāatbilst Latvijas likumdošanai, citādi pēc Tavas nāves tas var izrādīties nederīgs. Šī iemesla dēļ ieteicams, testamentu sastādot, konsultēties ar notāru. 

Pastāv divi testamentu veidi – privāts un publisks. Izveidot publisko ir drošāk, tikai jārēķinās ar cenu – apmēram 76 eiro. Izveidot privāto ir bez maksas, taču pastāv daudz lielāks risks, ka pēc Tavas nāves tas netiks izpildīts. 


Testamentu veidi

Publisks jeb notāra taisīts testaments

  • Glabājas pie notāra un nevar pazust vai tikt viltots

  • Glabājas Publisko testamentu reģistrā

  • Nekādā mērā nav apstrīdams

  • Testatora griba saskaņota ar likumiem

  • Testatora rīcībspēju apliecina notārs un tā nav apstrīdama

  • Pieejams notāriem gan Latvijā, gan citās Eiropas valstīs


Privāts jeb paša rakstīts testaments

  • Testamenta tekstu raksta pats testators

  • Der tikai ar roku rakstīts

  • Glabājas mājās, var pazust vai pie tuviniekiem nenonākt, ja nezina par tā esamību un atrašanās vietu

  • Tā īstums, tai skaitā testatora rīcībspēja un izteiktie novēlējumi, pēc viņa nāves var tikt apstrīdēti

  • Var nebūt izpildāms, ja ir pretrunā ar likumos noteikto

Privātā testamenta paraugs

Ja gadījumā uzraksti privāto testamentu, noglabā to drošā vietā. Obligāti paziņo par testamenta esamību un atrašanās vietu gan testamentā ierakstītajiem mantiniekiem (cilvēkiem, organizācijām) gan citām personām, kurām varētu būt iespēja atrast testamentu Tavas aiziešanas gadījumā.


Biežākās kļūdas privātā testamenta sastādīšanā

Ja Tevis ar roku rakstītajā testamentā būs kāda no šīm kļūdām, tad testaments visdrīzāk tiks atzīts par nederīgu. 

  1. Nav norādīts testamenta sastādītāja personas kods.

  2. Nav norādīts mantotāja organizācijas reģistrācijas numurs (vai privātpersonas personas kods)

  3. Nav norādīts testamenta sastādīšanas datums 

  4. Nav norādīts paraksts un tā atškifrējums.

  5. Testaments ir rakstīts uz datora un izprintēts. Obligāti viss jāraksta ar roku!

  6. Testamentā ir svītrojumi, kas nav atrunāti. Ja Tu, rakstot testamentu, pārraksties un kaut ko nosvītro, Tev vārdiski kaut kur testamentā jāapraksta svītrojums un labojums. Piemēram, ja testamentā ir frāze “Vēlos atstāt 50% 55% savas mantas biedrībai “Dzīvnieku brīvba” (reģ. Nr. 40008200617)”, tad kaut tur testamentā jābūt ar Tavu roku uzrakstītai frāzei “svītrots 25%, labots 50%”. 


Kā rīkoties, ja uzraksti testamentu, bet vēlāk maini savas domas

Ja Tev ir uzrakstīts viens testaments, un vēlāk uzraksti citu, tad jaunākais testaments atceļ vecāko, izņemot gadījumus, kad jaunākais ir acīmredzams vecākā testamenta papildinājums. Tādos gadījumos spēkā var būt abi testamenti. 

Ja Tev ir publiskais testaments un vēlāk Tu uzraksti privāto, tad arī privātais var atcelt publisko testamentu – taču tikai tad, ja tas netiek pazaudēts, nonāk pie notāra un ir sastādīts atbilstoši nosacījumiem.


Kas notiks Tavas nāves gadījumā

Lai, Tev aizejot mūžībā, Tavs testaments stātos spēkā, kādai personai ir jādodas pie notāra un jāierosina mantojuma lieta. Persona, kas dodas pie notāra, var būt ne tikai radinieki, bet arī kāda cita ieinteresētā persona. Ja Tev ir pieejams publiskais testaments, tad notārs to redzēs reģistrā. Ja Tev ir privātais testamanets, tad, lai tas stātos spēkā, kādam tas ir jānogādā pie notāra. Notārs tālāk sazināsies ar testamentā norādītajām fiziskajām un juridiskajām personām, sūtot vēstuli uz deklarēto adresi un/vai e-adresi.

Persona vai organizācija, kam novēlēts mantojums, var arī izvēlēties no šī mantojuma atteikties. Šāds lēmums parasti tiek pieņemts gadījumos, kad mantojuma uzturēšanas izmaksas ir pārāk lielas vai ar tā saņemšanu saistītie pienākumi ir apgrūtinoši vai neizpildāmi. 


Kas jāsagatavo, dodoties uz notāra konsultāciju

Jāsagatavo personu apliecinošs dokuments. 
Jau iepriekš pārdomā savas vēlmes – ko, cik daudz un kam Tu vēlies novēlēt. 
Pieglabā tās organizācijas, kam vēlies ziedot, reģistrācijas numuru.  
(Biedrības “Dzīvnieku brīvība” reģistrācijas numurs ir 40008200617).

Tu vari izvēlēties sev tuvāko notāru šeit: https://www.latvijasnotars.lv/notaries_map 

Tas, ko esam darījuši sevis labā, mirst līdz ar mums; tas, ko esam darījuši citu un pasaules labā, paliek un ir nemirstīgs. Alberts Paiks

Ja arī Tu jūti aicinājumu palīdzēt dzīvniekiem savā testamentā, mēs labprāt atbildēsim uz Taviem jautājumiem. Zvani uz biedrības tālruni +371 25154601 vai sazinies ar kontaktpersonu e-pastā. 

Tava kontaktpersona: 

Alise Redviņa
alise.redvina@dzivniekubriviba.lv