Polija aizliedz kažokzvēru audzēšanu

Polijas parlamenta apakšpalāta piektdien pieņēma dzīvnieku aizsardzības likuma grozījumus, nosakot zvēraudzēšanas aizliegumu un citus dzīvnieku aizstāvības uzlabojumus.

Piektdien Polijas parlaments ar pārliecinošu pārsvaru lēma Polijā aizliegt zvēraudzēšanu un veikt citus dzīvnieku aizsardzības likuma grozījumus, tai skaitā aizliegt dzīvnieku rituālo kaušanu. Likuma grozījumi paredz viena gada pārejas periodu, pēc kura zvēraudzēšana Polijā vairs nepastāvēs.

Par aizliegumu balsoja 356 deputāti, 75 bija pret un 18 balsojumā atturējās. Likumprojektu iesniedza valdošā labējā partija "Likums un taisnīgums" (PiS), un to atbalstīja liberālā opozīcija; pret balsoja galēji labējie koalīcijas biedri.

"Polijas standartiem attiecībā uz dzīvniekiem nevajadzētu būt sliktākiem, bet pat labākiem nekā Rietumvalstīs," paudis PiS vadītājs Jaroslavs Kačinskis.

Ar aizliegumu ir neapmierināti kažokzvēru audzētāji – mazskaitlīga, tomēr skaļa un turīga grupa, kas organizēja protestu, apsaukājot valdošās partijas līderi Jaroslavu Kačinski par nodevēju.

"21. gadsimtā ir iespējams izskatīties tiešām labi, arī nevalkājot kažokādas," pirms balsojuma mikroblogošanas vietnē Twitter paudis premjerministrs Mateuš Moraveckis.

Par aizliegumu starp daudziem citiem iestājās arī redzamā poļu rakstniece, aktīviste, publiskā intelektuāle, 2018. gada Nobela prēmijas laureāte, Olga Tokarčuka.

Lēmumam sagaidāma liela ietekme uz zvēraudzēšanas nozari, jo Polija ir pasaulē trešā lielākā kažokādu ražotāja pēc Ķīnas un Dānijas. Šobrīd Polijā darbojas 550 kažokzvēru fermas ar vairāk nekā 5 miljoniem dzīvnieku. Pēc 2018. gada datiem nozarē strādā tikai 4000 cilvēku un tā rada mazāk par 0.1% no Polijas iekšzemes kopprodukta.

"Ar Polijas lēmumu aizliegt zvēraudzēšanu ir pārvarēta kritiska robeža šīs nežēlīgās industrijas norietā visā Eiropā. Ar katru gadu, stājoties spēkā aizvien jauniem aizliegumiem, centieni aizstāvēt šo aizejošo biznesu izskatās aizvien muļķīgāk. 21. gadsimtā mums ir daudz labāku veidu, kā nopelnīt, nepakļaujot dzīvniekus ciešanām un nāvei nevajadzīgu apģērba dekorāciju ieguvei," komentē biedrības "Dzīvnieku brīvība" valdes loceklis Aivars Andersons.

Lai likums stātos spēkā, vēl nepieciešams Senāta un prezidenta apstiprinājums.

Kļūsti par

atbalstītāju

Ikmēneša atbalsts palīdzēs “Dzīvnieku brīvībai” ilgtermiņā strādāt, izcīnot arvien jaunas uzvaras dzīvnieku labā Latvijā.

Jaunumi

Šokējošas ainas no gāzes kamerām: dzīvnieki smok agonijā, dažus nosit ar metāla nūjām

Lēna nāve gāzes kamerā, dzīvnieku piekaušana līdz nāvei ar metāla nūjām un vēl elpojošo nospiešana – tādi rezultāti atklājas Open Cages veiktajā pētījumā ūdeļu audzētavā.

Petīcija: Izbeigsim cietsirdīgo un nāvējošo kažokādu biznesu pirms tas izraisa nākamo pandēmiju

Šī petīcija ir daļa no Fur Free Alliance rīkotas starptautiskas kampaņas. Mēs aicinām visas valstis aizliegt zvēraudzēšanu kažokādu ieguvei un aicinām G20 valstu līderus publiski atzīt, ka

Ungārija aizliedz ūdeļu un lapsu audzēšanu

24. novembrī Ungārijas Zemkopības ministrija paziņoja par ūdeļu, lapsu, sesku un nutriju audzēšanas aizliegumu kažokādu iegūšanas nolūkos. Valdības lēmumu pamudinājuši Covid-19 uzliesmojumi citās

Nežēlība, parādi un piesārņojums – Latvijas zvēraudzētāju skaudrā ainava.

Dzīvnieki cits citam dara pāri, radot savainojumus. Darbiniekiem jāstrādā emocionāli un fiziski smagos apstākļos. Viņi neiztur, tāpēc audzētavās ir izteikta darbinieku mainība. Notekūdeņu radītais

Francija aizliedz kažokzvēru audzēšanu

Otrdien, 29. septembrī, Francijas valsts ministrija ekoloģijas pārejas jautājumos izziņoja, ka aizliedz dzīvnieku audzēšanu kažokādu ieguvei. Papildus zvēraudzēšanas aizliegumam normatīvie akti paredz

Aicinām piedalīties dzīvnieku aizstāvības akcijā “Lapsu tūre”

Biedrība “Dzīvnieku brīvība” aicina piedalīties Latvijā vēl nebijušā akcijā “Lapsu tūre”, kuras mērķis ir pievērst sabiedrības un lēmējvaru uzmanību nevajadzīgajām dzīvnieku ciešanām zvēraudzētavās un