ĪRIJĀ TIKS AIZLIEGTA KAŽOKZVĒRU AUDZĒŠANA

Īrijas valdība ir paudusi atbalstu likumprojektam, kas paredz aizliegt kažokzvēru audzēšanu, līdz ar to Īrija varētu kļūt par piecpadsmito valsti Eiropas Savienībā, kas likvidē šo nozari. Patlaban valstī darbojas trīs ūdeļu audzētavas – Donegolā, Līšā un Kerri, un kopā tās saražo ap 110 tūkstošus kažokādu gadā.

Īrijas lauksaimniecības ministrs Maikls Krīds (Michael Creed) valdības lēmumu komentējis šādi: “Nozīmīgas diskusijas par kažokzvēru audzēšanas ētiskajiem aspektiem norisinās gan vietējā sabiedrībā, gan starptautiskā līmenī. Pēdējos gados ministrija ir pastiprināti pievērsusi uzmanību šim jautājumam, mainījusies arī sabiedrības attieksme. Veterināro dienestu apkopotie dati liecina, ka ūdeļu audzēšana notiek pretrunā ar dzīvnieku labturības prasībām. Ņemot vērā iepriekš teikto, jāsecina, ka ir pienācis laiks likvidēt šo industriju Īrijā.”

Ministrs arī piebilda: “Valdības atbalstītais likumprojekts aizliedz dibināt jaunas kažokzvēru audzētavas. Nedaudzajiem esošajiem uzņēmumiem tiks dots pārejas laiks pakāpeniskai fermu likvidācijai un darbinieku pārkvalifikācijai.”

Likumprojektu par kažokzvēru audzēšanas aizliegumu iesniedza vēlēšanu apvienības “Solidarity–People Before Profit” pārstāve Rūta Kopingere (Ruth Coppinger). Iniciatīvu atbalsta visas politiskās partijas, izņemot vienu. Intervijā raidstacijai “RTE Radio” R. Kopingere norādīja, ka kažokzvēru audzēšanas aizliegumu atbalsta 80% Īrijas iedzīvotāju. Viņa arī piemetināja: “Ir neiespējami regulēt kažokādu tirdzniecību un padarīt šo industriju mazāk cietsirdīgu. Ūdeles sešu mēnešu vecumā noindē ar gāzi, un tad viņām novelk ādu.”

2018. gada novembrī dzīvnieku aizstāvības organizāciju starptautiskā apvienība “The Fur Free Alliance” (FFA) sadarbībā ar dzīvnieku aizstāvības biedrībām “Respect for Animals” un ISPCA Dublinā organizēja kampaņu #FurFreeIreland, lai informētu plašāku sabiedrību par nepieciešamību aizliegt kažokzvēru audzēšanu Īrijā un atbalstītu R. Kopingeres iesniegto likumprojektu. Lēmumu pieņēmēji tika informēti par kažokzvēru audzēšanas industrijas negatīvo ietekmi un aicināti atbalstīt likumprojektu par tās aizliegumu Īrijā.

Ūdeles ir plēsēji vienpatņi, kas klejo plašā teritorijā un lielāko daļu sava mūža pavada ūdenī. Iesprostoti šaurā krātiņā, šie dzīvnieki cieš no stresa izraisītām slimībām, tostarp kanibālisma un ievainojumiem, kas gūti savstarpējos cīniņos. Fermās turētiem dzīvniekiem arī attīstās stereotipiska uzvedība, ko raksturo noteiktu darbību nepārtraukta atkārtošana.

Patlaban Eiropā kažokzvēru audzēšana ir aizliegta Lielbritānijā, Austrijā, Slovēnijā, Horvātijā, Bosnijā un Hercegovinā, Bulgārijā, Čehijā, Luksemburgā. Vairākās valstīs, piemēram, Norvēģijā un Nīderlandē, aizliegums stāsies spēkā tuvākajos gados. Citviet kažokzvēru audzēšanai ir strikti ierobežojumi. FFA dati liecina, ka industrijas aizliegumu apsver arī Latvijas tuvākās kaimiņvalstis Lietuva, Polija un Ukraina. Latvijas parlamentā šis jautājums nav ticis apspriests.

Kļūsti par

atbalstītāju

Ikmēneša atbalsts palīdzēs “Dzīvnieku brīvībai” ilgtermiņā strādāt, izcīnot arvien jaunas uzvaras dzīvnieku labā Latvijā.

Jaunumi

Šokējošas ainas no gāzes kamerām: dzīvnieki smok agonijā, dažus nosit ar metāla nūjām

Lēna nāve gāzes kamerā, dzīvnieku piekaušana līdz nāvei ar metāla nūjām un vēl elpojošo nospiešana – tādi rezultāti atklājas Open Cages veiktajā pētījumā ūdeļu audzētavā.

Petīcija: Izbeigsim cietsirdīgo un nāvējošo kažokādu biznesu pirms tas izraisa nākamo pandēmiju

Šī petīcija ir daļa no Fur Free Alliance rīkotas starptautiskas kampaņas. Mēs aicinām visas valstis aizliegt zvēraudzēšanu kažokādu ieguvei un aicinām G20 valstu līderus publiski atzīt, ka

Ungārija aizliedz ūdeļu un lapsu audzēšanu

24. novembrī Ungārijas Zemkopības ministrija paziņoja par ūdeļu, lapsu, sesku un nutriju audzēšanas aizliegumu kažokādu iegūšanas nolūkos. Valdības lēmumu pamudinājuši Covid-19 uzliesmojumi citās

Nežēlība, parādi un piesārņojums – Latvijas zvēraudzētāju skaudrā ainava.

Dzīvnieki cits citam dara pāri, radot savainojumus. Darbiniekiem jāstrādā emocionāli un fiziski smagos apstākļos. Viņi neiztur, tāpēc audzētavās ir izteikta darbinieku mainība. Notekūdeņu radītais

Francija aizliedz kažokzvēru audzēšanu

Otrdien, 29. septembrī, Francijas valsts ministrija ekoloģijas pārejas jautājumos izziņoja, ka aizliedz dzīvnieku audzēšanu kažokādu ieguvei. Papildus zvēraudzēšanas aizliegumam normatīvie akti paredz

Polija aizliedz kažokzvēru audzēšanu

Polijas parlamenta apakšpalāta piektdien pieņēma dzīvnieku aizsardzības likuma grozījumus, nosakot zvēraudzēšanas aizliegumu un citus dzīvnieku aizstāvības uzlabojumus. 

Aicinām piedalīties dzīvnieku aizstāvības akcijā “Lapsu tūre”

Biedrība “Dzīvnieku brīvība” aicina piedalīties Latvijā vēl nebijušā akcijā “Lapsu tūre”, kuras mērķis ir pievērst sabiedrības un lēmējvaru uzmanību nevajadzīgajām dzīvnieku ciešanām zvēraudzētavās un