Pie Saeimas piketēs par kažokzvēru aizsardzību

Ceturtdien, 19. februārī, plkst. 8.45 pie Saeimas notiks protesta akcija “Kur ir mūsu balss?”, aicinot Saeimas deputātus nenoraidīt kažokzvēru aizsardzības iniciatīvu bez izskatīšanas. 2014. gada decembrī biedrība “Dzīvnieku brīvība” iesniedza Saeimā vairāk nekā 10 tūkstošu Latvijas pilsoņu parakstīto sabiedrisko iniciatīvu “Par kažokzvēru aizsardzību”, kas aicina noteikt kažokzvēru audzēšanas aizliegumu Latvijā līdzīgi, kā tas ir jau noteikts daudzās citās Eiropas valstīs. Par šīs iniciatīvas virzību vienoti iestājas arī desmit lielākās Latvijas vides aizsardzības un dzīvnieku aizsardzības nevalstiskās organizācijas. Līdz šim iniciatīva tikusi vērtēta Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijā, kas ir ierosinājusi to noraidīt bez tālākas izskatīšanas. Iniciatīvas iesniedzēji norāda, ka šāds komisijas lēmums ir nepamatots, jo tā vietā, lai nodotu iniciatīvu izskatīšanai pēc būtības, komisija izvēlējusies to vienkārši noraidīt.

Sabiedriskās dzīvnieku un vides aizsardzības organizācijas uzskata, ka Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sagatavotais lēmumprojekts iniciatīvas noraidīšanai ir pārsteidzīgs, jo balstās maldinošā Latvijas Zvēraudzētāju asociācijas informācijā un nekvalitatīvos ministriju atzinumos.

“Neraugoties uz daudzo sabiedrisko organizāciju iesaistīšanos un nepārprotamo sabiedrības interesi, jautājums faktiski ir izskatīts tikai ķeksīša pēc, neiedziļinoties lietas būtībā. Mūsuprāt, sabiedrības balss nav sadzirdēta, radot bažas par tās līdzdalības iespējām valsts pārvaldē,” saka biedrības “Dzīvnieku brīvība” priekšsēdētājs Aivars Andersons. “Cienot Latvijas sabiedrību, būtu nepieciešama pienācīga iniciatīvas izvērtēšana, lai pieņemtu informētu un pārdomātu lēmumu, tajā skaitā apsverot iespējas pieņemt daļēju aizliegumu attiecībā uz atsevišķām dzīvnieku sugām.”

"Dzīvnieku brīvība" sadarbībā ar pētījumu kompāniju "SolidData" šī gada februārī veica Latvijas iedzīvotāju aptauju, kas liecina – 65% Latvijas iedzīvotāju nav pieņemama dzīvnieku audzēšana un nogalināšana kažokādu ieguvei.

Šobrīd Latvijā kažokādu ieguvei tiek audzētas lapsas, ūdeles un šinšillas. Pēc Latvijas Zvēraudzētāju asociācijas datiem 2014. gadā kažokādu ieguvei Latvijā tika nogalināti 770 tūkstoši kažokzvēru.

Kažokzvēru audzēšanas pilnīgi aizliegumi ir pieņemti Lielbritānijā, Austrijā, Horvātijā, Bosnijā un Hercegovinā, Bulgārijā, Nīderlandē, Slovēnijā un Maķedonijā. Šveicē ir spēkā netiešais aizliegums, nosakot augstas labturības prasības, bet Dānijā, Itālijā un Zviedrijā darbojas daļējs zvēraudzēšanas aizliegums attiecībā uz lapsām vai šinšillām. Savukārt Vācijā un Beļģijā ir noteikti reģionāla līmeņa zvēraudzēšanas aizliegumi.

Kļūsti par

atbalstītāju

Ikmēneša atbalsts palīdzēs “Dzīvnieku brīvībai” ilgtermiņā strādāt, izcīnot arvien jaunas uzvaras dzīvnieku labā Latvijā.

Jaunumi

Šokējošas ainas no gāzes kamerām: dzīvnieki smok agonijā, dažus nosit ar metāla nūjām

Lēna nāve gāzes kamerā, dzīvnieku piekaušana līdz nāvei ar metāla nūjām un vēl elpojošo nospiešana – tādi rezultāti atklājas Open Cages veiktajā pētījumā ūdeļu audzētavā.

Petīcija: Izbeigsim cietsirdīgo un nāvējošo kažokādu biznesu pirms tas izraisa nākamo pandēmiju

Šī petīcija ir daļa no Fur Free Alliance rīkotas starptautiskas kampaņas. Mēs aicinām visas valstis aizliegt zvēraudzēšanu kažokādu ieguvei un aicinām G20 valstu līderus publiski atzīt, ka

Ungārija aizliedz ūdeļu un lapsu audzēšanu

24. novembrī Ungārijas Zemkopības ministrija paziņoja par ūdeļu, lapsu, sesku un nutriju audzēšanas aizliegumu kažokādu iegūšanas nolūkos. Valdības lēmumu pamudinājuši Covid-19 uzliesmojumi citās

Nežēlība, parādi un piesārņojums – Latvijas zvēraudzētāju skaudrā ainava.

Dzīvnieki cits citam dara pāri, radot savainojumus. Darbiniekiem jāstrādā emocionāli un fiziski smagos apstākļos. Viņi neiztur, tāpēc audzētavās ir izteikta darbinieku mainība. Notekūdeņu radītais

Dzīvniektiesību akcijā veic vairāk nekā 3000 kilometru garu ceļojumu pa Latviju

"Lapsu tūrē", kurā sabiedrība pieprasa izbeigt kažokādu iegūšanu, pārstāvētas 55 Latvijas pilsētas un ciemi. Lapsēnu viesošanās daudzviet ir guvusi plašu atbalstu, uz kopīgu aicinājumu kažokādas

Francija aizliedz kažokzvēru audzēšanu

Otrdien, 29. septembrī, Francijas valsts ministrija ekoloģijas pārejas jautājumos izziņoja, ka aizliedz dzīvnieku audzēšanu kažokādu ieguvei. Papildus zvēraudzēšanas aizliegumam normatīvie akti paredz

Polija aizliedz kažokzvēru audzēšanu

Polijas parlamenta apakšpalāta piektdien pieņēma dzīvnieku aizsardzības likuma grozījumus, nosakot zvēraudzēšanas aizliegumu un citus dzīvnieku aizstāvības uzlabojumus.