Organizācija “Dzīvnieku brīvība” uzsākusi parakstu vākšanu pret ūdeļu fermas būvniecību Papes dabas parkā un aicina ikvienu aizsargāt dzīvniekus, parakstu vākšanas vietās Rīgas centrā aizpildot publiskās apspriešanas anketas par zvēraudzētavas būvniecības ieceri. Anketas Rīgā varēs aizpildīt “Kaņepes kultūras centrā”, veikalā “Dabas stacija”, kā arī infostendos 7. un 9. aprīlī Vecrīgā, Kaļķu ielā, 13. un 16. aprīlī pie Vērmanes dārza.
Papes dabas parkā, kas dibināts 2004. gadā, lai aizsargātu nozīmīgu dabas teritoriju un tajā ligzdojošos, caurceļojošos putnus, šobrīd tiek plānota zvēraudzētavas būvniecība. Nīcas novada dome jau ir iznomājusi zemi uzņēmumam SIA “Minkland” ūdeļu fermas būvniecībai un uzsākusi būvniecības ieceres publisko apspriešanu. Amerikas ūdeles Latvijā ir invazīvas sugas pārstāves – plēsīgi dzīvnieki, kuri bieži izbēg no zvēraudzētavām, viegli adaptējas dzīvei savvaļā un nodara lielus postījumus faunai, jo īpaši ligzdojošiem ūdensputniem.
“Saskaņā ar Vides aizsardzības likumu, ikvienam sabiedrības loceklim ir tiesības iestāties pret vides degradēšanu,” norāda biedrības “Dzīvnieku brīvība” priekšsēdētājs Aivars Andersons. “Nav pieļaujams, ka Latvijas dabas vērtības tiek iznīcinātas šauras uzņēmēju grupas iedzīvošanās nolūkos, tāpēc aicinām cilvēkus izmantot savas likumīgās tiesības, lai to novērstu.”
Zvēraudzētavas būves publiskajā apspriešanā var piedalīties, iesniedzot Nīcas domei aizpildītu un parakstītu aptaujas anketu. Biedrība “Dzīvnieku brīvība” Rīgā piedāvā iespēju aizpildīt publiskās apspriešanas anketas, kuras tiks apkopotas un nosūtītas Nīcas novada domei. Aizpildīt anketas līdz 16. aprīlim varēs “Kaņepes kultūras centrā” Skolas ielā 15, veikalā “Dabas stacija” Lāčplēša ielā 17, kā arī “Dzīvnieku brīvības” infostendos:
ceturtdien, 7. aprīlī plkst. 16.00-20.00 un sestdien, 9. aprīlī plkst. 11.00-16.00 uz Kaļķu ielas blakus viesnīcai “Hotel de Rome”;
trešdien, 13. aprīlī plkst. 16.00-20.00 un sestdien, 16. aprīlī plkst. 11.00-16.00 pie Vērmanes dārza Merķeļa un Kr. Barona ielu krustojumā.
Organizācija “Dzīvnieku brīvība” jau vērsusies Dabas aizsardzības pārvaldē un Nīcas novada domē, aicinot nepieļaut ūdeļu fermas būvniecību Papes dabas parkā, aizsargājamajā “Natura 2000” teritorijā, kas izveidota ar mērķi nodrošināt, ka Eiropas vērtīgākās un apdraudētākās sugas izdzīvo ilglaicīgi.
Papes dabas parkā ir sastopamas 75 putnu un 19 citu dzīvnieku grupu sugas, kuras ir aizsargājamas Eiropas Savienībā. Amerikas ūdeles nodara lielus postījumus aizsargājamo ūdensputnu faunai, tādēļ kopš 2007. gada dabas parka administrācija īsteno Amerikas ūdeļu izķeršanu. Iecerētajā zvēraudzētavā Nīcas pagastā plānots izaudzēt ap 20 000 Amerikas ūdeļu gadā.
Savvaļā Amerikas ūdeles ik dienas pārvietojas pa vairāku kvadrātkilometru plašu teritoriju un dzīvo mežainos apvidos, kuru tuvumā ir upes vai ezeri. Ūdeles dabā aptuveni pusi laika pavada ūdenī, medījot ūdens dzīvniekus un putnus. Turpretī kažokzvēru audzētavās ūdeles tur 0,25 kvm režģu sprostos aptuveni līdz pusgada vecumam, kad tās tiek nosmacētas ar gāzi, lai iegūtu viņu kažokādas.
Lēna nāve gāzes kamerā, dzīvnieku piekaušana līdz nāvei ar metāla nūjām un vēl elpojošo nospiešana – tādi rezultāti atklājas Open Cages veiktajā pētījumā ūdeļu audzētavā.
Šī petīcija ir daļa no Fur Free Alliance rīkotas starptautiskas kampaņas. Mēs aicinām visas valstis aizliegt zvēraudzēšanu kažokādu ieguvei un aicinām G20 valstu līderus publiski atzīt, ka
24. novembrī Ungārijas Zemkopības ministrija paziņoja par ūdeļu, lapsu, sesku un nutriju audzēšanas aizliegumu kažokādu iegūšanas nolūkos. Valdības lēmumu pamudinājuši Covid-19 uzliesmojumi citās
Dzīvnieki cits citam dara pāri, radot savainojumus. Darbiniekiem jāstrādā emocionāli un fiziski smagos apstākļos. Viņi neiztur, tāpēc audzētavās ir izteikta darbinieku mainība. Notekūdeņu radītais
"Lapsu tūrē", kurā sabiedrība pieprasa izbeigt kažokādu iegūšanu, pārstāvētas 55 Latvijas pilsētas un ciemi. Lapsēnu viesošanās daudzviet ir guvusi plašu atbalstu, uz kopīgu aicinājumu kažokādas
Otrdien, 29. septembrī, Francijas valsts ministrija ekoloģijas pārejas jautājumos izziņoja, ka aizliedz dzīvnieku audzēšanu kažokādu ieguvei. Papildus zvēraudzēšanas aizliegumam normatīvie akti paredz
Polijas parlamenta apakšpalāta piektdien pieņēma dzīvnieku aizsardzības likuma grozījumus, nosakot zvēraudzēšanas aizliegumu un citus dzīvnieku aizstāvības uzlabojumus.