Strauji kritušās ūdeļādu cenas

Salīdzinot ar 2013. gadu, septembra kažokādu izsolēs Somijā un Dānijā ievērojami kritušās ūdeļādu cenas. Somijas uzņēmuma «Saga Furs» pēdējā izsolē kažokādu cena kritusies vidēji par 55%, bet Dānijas izsoļu nama «Kopenhagen Fur» pārdošanas rādītāji samazinājušies par 40%. Luksusa preces, tostarp kažoki, strauji zaudē popularitāti Ķīnā, jo valstī tiek īstenotas arvien plašākas pretkorupcijas un dzīvnieku labturības kampaņas.

Salīdzinot ar 76,90 eiro 2013. gada septembrī, šā gada septembrī vidējā ūdeļādas cena izsoļu namā «Kopenhagen Fur» nokritās līdz 34,65 eiro – šis izsoļu nams veido apmēram trešdaļu no kopējā kažokādu eksporta uz Ķīnu. Somijas izsoļu nama «Saga Furs» pārdošanas rādītāji ir vēl sliktāki – pārdoto ūdeļādu cena ir nokritusies par 55%. Tā kā ienesīgums ir samazinājies, Eiropas ūdeļu audzēšanas nozarei būs jāpārvērtē savas investīcijas. Daudzi jaunie Ķīnas uzpircēji pametīs tirgu, jo noliktavas jau ir pilnas ar dārgām nepārdotām kažokādām, kas ir iepirktas 2013. gadā.

Pašlaik ir apdraudēts ne vien Eiropas ūdeļu audzēšanas nozares ekonomiskais izdevīgums, bet arī sabiedrība un politiķi arvien biežāk apspriež šīs nozares problēmas. Ētikas un labturības argumenti galvenokārt ir saistīti ar dzīvnieku nogalināšanas metodēm un labturības problēmām, jo zvēraudzētavās dzīvnieki, kas ir aktīvi plēsēji, tiek turēti mazos režģu būros. Saskaņā ar ziņojumu, ko 2001. gadā publicēja Eiropas Komisijas Dzīvnieku veselības un dzīvnieku labturības zinātniskā komiteja, kažokzvēri nav piemēroti audzēšanai fermās, un zvēraudzētavās ūdelēm ir izplatīta stereotipiska uzvedība, ko izraisa stress. Lielākā daļa Eiropas valstu pilsoņu - piemēram, 78% Zviedrijā, 73% Horvātijā un 85% Itālijā - uzskata, ka ūdeļu audzēšana kažoku dēļ nav pieņemama. Vairākās Eiropas valstīs pašlaik tiek apspriests iespējamais zvēraudzēšanas aizliegums.

Kažoku nozares pārstāvji komentē, ka ūdeļādu cenu krišanās iemesls ir neparasti siltā ziema Ķīnā, kas ir pasaulē lielākā kažokādu importētājvalsts. Savukārt Somijas dzīvnieku labturības organizācijas «Animalia» izpilddirektore Salla Tomivāra uzskata, ka cenu kritums atspoguļo plašāku tendenci Ķīnā: «Cenu krišanās iemesls visticamāk ir pretkorupcijas kampaņa, ko uzsāka Ķīnas valdība, lai nepieļautu to, ka valsts sektora darbinieki pieņem luksusa dāvanas.» Saskaņā ar «Hurun Report» veikto aptauju turīgie ķīnieši arī šogad iegādāsies mazāk luksusa preču, tādējādi jau ceturto gadu pēc kārtas turpinot šo tendenci. Piemēram, 2013. gadā tēriņi kažoku iegādei samazinājās par 15%.

Pēdējos gados Ķīnas turīgo iedzīvotāju vidū kažoks ticis uzskatīts par statusa simbolu, un šo tendenci «Kopenhagen Fur» veicināja, stratēģiski veidojot reklāmas kampaņas un organizējot kažoku modes šovus Ķīnā. Savukārt starptautiskā dzīvnieku aizsardzības organizāciju apvienība «Fur Free Alliance» sadarbojoties ar vietējām organizācjām, augstskolu studentiem un daudziem Ķīnā populāriem cilvēkiem pēdējos gados aktīvi informē Ķīnas sabiedrību par apstākļiem, kādos dzīvnieki zvēraudzētavās tiek turēti un nogalināti. Patērētāju izvēli Ķīnā arvien vairāk ietekmē rūpes par dzīvnieku labturību, un tās ietekme uz Eiropas kažokādu nozari varētu būt daudz nopietnāka, nekā pašlaik šķiet.

«Fur Free Alliance» ir starptautiska dzīvnieku labturības organizāciju apvienība, kas iestājas pret dzīvnieku izmantošanu un nogalināšanu kažoku dēļ. Arī Latvijas dzīvnieku aizsardzības organizācijas «Dzīvnieku draugs» un «Dzīvnieku brīvība» ir «Fur Free Alliance» biedri. «Fur Free Alliance» ir miljoniem atbalstītāju visā pasaulē.

Kļūsti par

atbalstītāju

Ikmēneša atbalsts palīdzēs “Dzīvnieku brīvībai” ilgtermiņā strādāt, izcīnot arvien jaunas uzvaras dzīvnieku labā Latvijā.

Jaunumi

Šokējošas ainas no gāzes kamerām: dzīvnieki smok agonijā, dažus nosit ar metāla nūjām

Lēna nāve gāzes kamerā, dzīvnieku piekaušana līdz nāvei ar metāla nūjām un vēl elpojošo nospiešana – tādi rezultāti atklājas Open Cages veiktajā pētījumā ūdeļu audzētavā.

Petīcija: Izbeigsim cietsirdīgo un nāvējošo kažokādu biznesu pirms tas izraisa nākamo pandēmiju

Šī petīcija ir daļa no Fur Free Alliance rīkotas starptautiskas kampaņas. Mēs aicinām visas valstis aizliegt zvēraudzēšanu kažokādu ieguvei un aicinām G20 valstu līderus publiski atzīt, ka

Ungārija aizliedz ūdeļu un lapsu audzēšanu

24. novembrī Ungārijas Zemkopības ministrija paziņoja par ūdeļu, lapsu, sesku un nutriju audzēšanas aizliegumu kažokādu iegūšanas nolūkos. Valdības lēmumu pamudinājuši Covid-19 uzliesmojumi citās

Nežēlība, parādi un piesārņojums – Latvijas zvēraudzētāju skaudrā ainava.

Dzīvnieki cits citam dara pāri, radot savainojumus. Darbiniekiem jāstrādā emocionāli un fiziski smagos apstākļos. Viņi neiztur, tāpēc audzētavās ir izteikta darbinieku mainība. Notekūdeņu radītais

Francija aizliedz kažokzvēru audzēšanu

Otrdien, 29. septembrī, Francijas valsts ministrija ekoloģijas pārejas jautājumos izziņoja, ka aizliedz dzīvnieku audzēšanu kažokādu ieguvei. Papildus zvēraudzēšanas aizliegumam normatīvie akti paredz

Polija aizliedz kažokzvēru audzēšanu

Polijas parlamenta apakšpalāta piektdien pieņēma dzīvnieku aizsardzības likuma grozījumus, nosakot zvēraudzēšanas aizliegumu un citus dzīvnieku aizstāvības uzlabojumus. 

Aicinām piedalīties dzīvnieku aizstāvības akcijā “Lapsu tūre”

Biedrība “Dzīvnieku brīvība” aicina piedalīties Latvijā vēl nebijušā akcijā “Lapsu tūre”, kuras mērķis ir pievērst sabiedrības un lēmējvaru uzmanību nevajadzīgajām dzīvnieku ciešanām zvēraudzētavās un