Desmit ietekmīgas Latvijas vides un dzīvnieku aizsardzības organizācijas nolēmušas apvienoties "Sabiedrībā pret kažokādām" (SPK) - sabiedriskā kustībā, kura informēs un izglītos sabiedrību par “dzīvi bez kažokādām" un virzīs izskatīšanai Saeimā vairāk nekā 10 000 Latvijas iedzīvotāju parakstīto iniciatīvu pret kažokzvēru audzēšanu ar mērķi panākt šīs nozares slēgšanu Latvijā.
"Sabiedrības pret kažokādām" dibināšana notiks trešdien, 29. janvārī, plkst. 13.00 patversmē "Dzīvnieku Draugs", Fr. Candera ielā 4.
Pasākumā piedalīsies arī SPK atbalstītāji mūziķis un radiobalss Andris Freidenfelds, multimākslinieks Kaspars Bindemanis un aktieris un režisors Varis Vētra. Viņi "Sabiedrības pret kažokādām" izstrādātās brīdinošās zīmes "Nežēlīga greznība" ar informāciju par kažokādu industrijas radīto kaitējumu dzīvniekiem, cilvēkiem un videi. SPK dibinātāji uzskata, ka kažokādu izstrādājumi, līdzīgi kā cigaretes, alkohols un citi kaitīgi produkti, būtu īpaši jāmarķē, tā dodot patērētājiem iespēju uzzināt par šo izstrādājumu ražošanas negatīvajiem aspektiem.
Uz "Sabiedrības pret kažokādām" dibināšanas pasākumu ieradīsies arī Nīderlandes organizācijas “Kažokus dzīvniekiem" (“Bont Voor Dieren") vadītāja Nikole van Gemerta (Nicole van Gemert). Nīderlande, kas līdz šim bija viens no lielākajiem kažokādu ražotājiem pasaulē, 2012.gada nogalē ētisku apsvērumu dēļ nolēma slēgt šo nozari. Pēc dibināšanas pasākuma notiks SPK dalībnieku un Nikoles van Gemertas diskusija par Nīderlandes pieredzi ceļā uz šī lēmuma pieņemšanu.
"Sabiedrības pret kažokādām" dibinātāji ir biedrība "Dzīvnieku Brīvība", nodibinājums "Dzīvnieku Drauga fonds", Pasaules Dabas fonds, Vides aizsardzības klubs un biedrības "Juglas Dzīvnieku aizsardzības grupa" "DzīvniekuSOS", "Homo Ecos", "Zemes draugi", "Zaļā brīvība" un “Vides Vārds". Kustība ir atvērta ikvienai organizācijai un interesentam, kas vēlas dot savu ieguldījumu, lai Latvija kļūtu par zemi bez kažokādām. Kustībai var pievienoties, sūtot ziņu “Sabiedrības pret kažokādām" sociālajos tīklos “Facebook" un “Twitter", rakstot e-pastu uz pretkazokadam@gmail.com vai sūtot vēstuli uz adresi Fr. Candera iela 4, Rīga, LV-1046.
[[{"type":"media","view_mode":"media_original","fid":"163","attributes":{"alt":"","class":"media-image","height":"16","typeof":"foaf:Image","width":"16"}}]]facebook.com/pretkazokadam
[[{"type":"media","view_mode":"media_original","fid":"164","attributes":{"alt":"","class":"media-image","height":"16","typeof":"foaf:Image","width":"16"}}]]draugiem.lv/pretkazokadam
Jau ziņots, ka sabiedrības iniciatīvā “Par kažokzvēru aizsardzību", ko pavasarī ierosināja organizācija “Dzīvnieku brīvība", savākti nepieciešamie 10 000 paraksti, lai Saeimā iesniegtu likumprojektu par kažokzvēru nozares pakāpenisku slēgšanu Latvijā. Iniciatīva skaidri parāda, ka dzīvnieku aizsardzības jautājums Latvijas sabiedrībai ir svarīgs.
Kažokzvēru audzēšanas pilnīgs aizliegums ētisku vai labturības apsvērumu dēļ šobrīd pieņemts Austrijā, Lielbritānijā, Horvātijā, Bosnijā un Hercegovinā, Bulgārijā, Slovēnijā un Nīderlandē. Tādās valstīs kā Šveice, Vācija un Itālija pieņemti stingri labturības noteikumi, kas padara šo nodarbi uzņēmējiem ekonomiski neizdevīgu. Daudzās citās valstīs, kurās atļauta kažokzvēru audzēšana, šobrīd norisinās aktīvas sabiedrības diskusijas un protesti pret šo dzīvnieku izmantošanas veidu.
Lasīt vairāk:
Lēna nāve gāzes kamerā, dzīvnieku piekaušana līdz nāvei ar metāla nūjām un vēl elpojošo nospiešana – tādi rezultāti atklājas Open Cages veiktajā pētījumā ūdeļu audzētavā.
Šī petīcija ir daļa no Fur Free Alliance rīkotas starptautiskas kampaņas. Mēs aicinām visas valstis aizliegt zvēraudzēšanu kažokādu ieguvei un aicinām G20 valstu līderus publiski atzīt, ka
24. novembrī Ungārijas Zemkopības ministrija paziņoja par ūdeļu, lapsu, sesku un nutriju audzēšanas aizliegumu kažokādu iegūšanas nolūkos. Valdības lēmumu pamudinājuši Covid-19 uzliesmojumi citās
Dzīvnieki cits citam dara pāri, radot savainojumus. Darbiniekiem jāstrādā emocionāli un fiziski smagos apstākļos. Viņi neiztur, tāpēc audzētavās ir izteikta darbinieku mainība. Notekūdeņu radītais
Otrdien, 29. septembrī, Francijas valsts ministrija ekoloģijas pārejas jautājumos izziņoja, ka aizliedz dzīvnieku audzēšanu kažokādu ieguvei. Papildus zvēraudzēšanas aizliegumam normatīvie akti paredz
Polijas parlamenta apakšpalāta piektdien pieņēma dzīvnieku aizsardzības likuma grozījumus, nosakot zvēraudzēšanas aizliegumu un citus dzīvnieku aizstāvības uzlabojumus.