Jau otro gadu pēc kārtas izaicinājuma “Neapēd zemeslodi” ietvaros janvārī vairāk nekā 10 000 cilvēku apņēmās ēst mazāk dzīvnieku un vairāk augu produktu! Izaicinājuma dalībnieki varēja izvēlēties vienu no trim līmeņiem un mēneša garumā savos e-pastos saņēma gardas receptes, interesantus faktus, kā arī noderīgus padomus dabai draudzīgāka uztura ieviešanai ikdienā. Izaicinājuma rezultāti aprēķināti, balstoties uz dalībnieku atbildēm pieteikšanās formā, aptaujā uzreiz pēc izaicinājuma un augusta aptaujā aptuveni pusgadu pēc izaicinājuma.
Aptaujas atbildēs dalībnieki norāda, ka izaicinājums iedvesmo izmēģināt ko jaunu virtuvē, ēst veselīgāk un videi un dzīvniekiem draudzīgāk. Tas apliecina, ka “Neapēd zemeslodi” akcija ir piedzīvojums, kas padara ēst gatavošanu aizraujošāku un piešķir ikdienas pārtikas izvēlēm dziļāku jēgu. To pierāda arī akcijas rezultāti – pateicoties izmaiņām uzturā, izaicinājuma dalībnieki var lepoties ar patiesi nozīmīgu ietekmi:
Mēneša laikā dalībnieki ietaupīja tik daudz CO2 izmešu, cik rastos, ar vieglo automašīnu aizbraucot no Rīgas līdz Portugāles galvaspilsētai Lisabonai un atpakaļ 175 reizes! Savukārt, dalībniekiem turpinot pieturēties pie augusta aptaujā norādītā uztura, līdz gada beigām tiks aiztaupīts tik daudz CO2 izmešu, cik rastos, 246 reizes aizbraucot no Rīgas līdz Keiptaunai pašos Āfrikas dienvidos un atpakaļ!*
Vienā mēnesī netika apēsti vismaz 10 499 dzīvnieku, un visa gada laikā, dalībniekiem turpinot ievērot pusgada aptaujā norādīto uzturu, tiks aiztaupīti vismaz 53 680 dzīvnieku!*
Vairāk nekā divas trešdaļas aptaujāto novēroja pozitīvas izmaiņas ķermenī, piemēram, viegluma sajūtu, vairāk enerģijas un ādas uzlabojumus!
Dzīvnieku produktu patēriņu visā pasaulē samazina arvien vairāk cilvēku. Piemēram, Rietumeiropā, kā liecina “Good Food Institute” pētījuma dati, vairāk nekā 50% iedzīvotāju pēdējo piecu gadu laikā ir sākuši ēst mazāk gaļas. Izaicinājuma “Neapēd zemeslodi” dalībnieki iekļaujas šajās tendencēs, pēc janvāra lielākoties pieņemot fleksitāriešiem raksturīgus uztura paradumus – gaļu uzturā lietojot pāris reizes nedēļā vai retāk.
Ja pirms izaicinājuma gaļu katru dienu ēda aptuveni viens no pieciem dalībniekiem, tad pusgadu pēc izaicinājuma šādu uzturu piekopj vairs tikai viens no piecdesmit.
Visvairāk respondentu jeb gandrīz katrs trešais pusgadu pēc izaicinājuma gaļu uzturā lieto pāris reizes mēnesī vai retāk. Pirms izaicinājuma šādu uzturu piekopa vien 10% aptaujāto.
Trešā daļa aptaujāto norādīja, ka galvenā motivācija piedalīties izaicinājumā ir veselība. Dalībnieku rezultāti un izaicinājuma laikā novērotās pārmaiņas ķermenī sakrīt ar pasaules vadošo veselības organizāciju un uztura speciālistu vēstījumu – dzīvnieku produktu aizstāšana uzturā ar augu valsts produktiem līdzi var nest dažādus veselības ieguvumus. Izaicinājuma aptaujas rezultātos redzami biežākie īstermiņa ieguvumi – pozitīvas izmaiņas ķermenī novēroja vairāk nekā divas trešdaļas aptaujāto, visvairāk izceļot viegluma sajūtu un labāku pašsajūtu kopumā, kā arī vairāk enerģijas, ādas uzlabojumus un svara kritumu.
Mēnesi ēst vegāniski apņēmās 25% dalībnieku, veģetāri – 29%, bet visvairāk dalībnieku izmēģināja pirmo līmeni jeb ēst veģetāri trīs reizes nedēļā (46%). Dažādie līmeņi sniedz iespēju izvēlēties sev vispiemērotāko izaicinājumu, un rezultāti liecina, ka tas palīdz veiksmīgi pieturēties pie apņemšanās.
Vidēji četri no pieciem dalībniekiem norāda, ka pieturēties pie izvēlētā līmeņa bija viegli. Tātad dzīvnieku valsts produktus aizstāt ar augu alternatīvām pa spēkam ir teju ikkatram!
Protams, ļoti svarīgs ir arī līdzcilvēku atbalsts. Izaicinājuma “Neapēd zemeslodi” rezultāti gadu gaitā atklāj pozitīvu tendenci sabiedrības attieksmē pret dzīvnieku produktu samazināšanu uzturā.
Ja 2020. un 2021. gadā “izvēles skaidrošanu apkārtējiem” kā vislielāko sarežģījumu norādīja attiecīgi 34% un 24,5% dalībnieku, tad šogad tas bija aktuāli vairs tikai 15,5%.
Vairāk nekā puse no aptaujas dalībniekiem norādīja, ka izaicinājumā piedalījās arī viņu ģimenes locekļi, draugi, dzīvokļa biedri un citi pazīstamie cilvēki. Apņemšanos vieglāk izpildīt kopā!
“Ļoti patika receptes! Neēdot gaļu, sāku pamanīt daudz vairāk citu produktu veikalu plauktos. Agrāk daudzus dārzeņus nemācēju garšīgi pagatavot, bet, pateicoties receptēm un iedvesmai, ēdienkartē tagad iekļauju daudz vairāk dažādu dārzeņu, garšaugu, garšvielu, u.c. produktu. Jaunums nr.1, protams, bija sojas un tofu ieviešana ēdienkartē!”
“Daudzi no maniem draugiem piedalījās izaicinājumā un bija forši savā starpā dalīties ar izmēģināto. Tas kļuva par patīkamu dienas rituālu – apskatīties, kas šodien ir atsūtīts un ko varētu pagatavot. Paldies par papildinājumu ikdienas ēdienkartē – es visu gadu regulāri gatavoju pēc izaicinājuma receptēm, lai savā uzturā pamazām samazinātu dzīvnieku valsts produktus.”
“Izaicinājums pagāja ļoti viegli un interesanti! Sākumā šķita, ka otrai pusītei būs grūti ēst vegāniski mēnesi, bet beigu beigās pats arī super priecīgs par to, neskatoties, ka ir fizisks darbs un daudz nodarbojas ar sportu. Teica, ka daudz labāka un vieglāka pašsajūta. Noteikti turpināsim piekopt šādu dzīvesveidu, taču strikti neizslēdzot reiz pa reizei no ēdienkartes arī citus ēdienus, kas nav vegāniski.”
“Šis izaicinājums palīdzēja man saprast, ka var viegli, garšīgi un lēti paēst, arī nelietojot gaļu. Jau no pusaudžu gadiem bija sajūta, ka nevēlētos gaļu ēst, bet sabiedrības un ģimenes spiediens ņēma virsroku, jo "gaļiņa taču ir jāēd" vai arī "kā tad tu bez gaļas". Tagad saprotu, ka tas ir iespējams un pat vieglāk kā man šķita!”
“Neplānotais bonuss bija tas, ka draugam šis iepatikās. Vakariņas taisu abiem kopā, un viņš pēc pirmajām dienām jau gaidīja, kas būs jauns šovakar. Lai gan viņš ikdienā ir diezgan izteikts gaļēdājs, šī izaicinājuma ietvaros arī viņa dzīvnieku izcelsmes produktu patēriņš krietni saruka. Viņu arī nebeidz pārsteigt vegānisko ēdienu garšas – tiešām kā gaļa, siers, u.tml. Tāpat arī drauga mamma iepazina vegānisko ēstuvju pusi, kad pie viņas ciemojāmies, un iemīlēja šojšliku. Tagad, dodoties ciemos, viņa labprāt vēlas pasūtīt no "Mazās terapijas" :) Uz izaicinājuma beigām uzkāpu arī uz svariem un biju pārsteigta par ciparu. Fiziski savādāk nejūtos, bet kaut kur tas viss zudis. Tāpat arī šis mēnesis lika pievērst vēl vairāk uzmanības pārtikas produktu etiķetēm un atklāja, cik daudz produktos patiesībā ir piens. No tā bija visgrūtāk izvairīties. Man izaicinājuma galvenais ieguvums bija ideju atsvaidzinājums gatavošanai, kas bija paspējis apsīkt. Paldies par šo pasākumu, bija vērtīgi!”
“Ēdu veģetāri jau 10 mēnešus, janvārī izaicināju sevi ēst vegāniski. Biju mēģinājusi to darīt arī pirms tam rudenī 2 mēnešus, bet izaicinājumā gāja daudz vieglāk, jo katru dienu saņēmu recepšu idejas. Ir forši, kad ir arī kāds atbalsts un papildu informācija par to, kāpēc augu valsts uzturs ir veselīgāks un draudzīgāks organismam un videi ☺️ Es pat nepaspēju pamanīt, cik ātri pagāja šis mēnesis. Plānoju atstāt veģetāro uzturu, kā arī kādas 2-3 reizes nedēļā — vegānisko 🌱 Paldies par iedvesmu! Paldies par šo projektu! Jūs darāt tik ļoti svarīgu un labu darbu! 💚”
Izaicinājumam var pieteikties mājaslapā www.neapedzemeslodi.lv!
*Rezultāti iegūti, balstoties uz “ProVeg International” aprēķiniem un izaicinājuma dalībnieku sniegtajiem uztura datiem.
Trešdien, 11. decembrī, sākusies pieteikšanās ikgadējam dabai draudzīgas ēšanas izaicinājumam “Neapēd zemeslodi”!
Latvijā vispārdotākās majonēzes "Francis" ražotājs – SIA “Balttur-R” – apņēmies pilnībā noslēgt pāreju prom no sprostu olām visā savā produkcijā līdz 2027. gada 1. janvārim.
Šogad rekordliels skaits jeb vairāk kā 13 000 cilvēku janvāri uzsāka ar apņemšanos ēst mazāk dzīvnieku produktu, tos aizstājot ar augu produktiem izaicinājuma “Neapēd zemeslodi” ietvaros.
"Dzīvnieku brīvība" meklē atbildīgus un ambiciozus cilvēkus, kuri vēlas ar savu darbu sasniegt vislabākos rezultātus dzīvnieku labā.
Izsludināta labdarības akcija, kuras ietvaros līdz 31. augustam iespējams klausīties dzejas lasījumus pa telefonu, vienlaikus ziedojot "Dzīvnieku brīvības" darbam.
Latvijā vadošais piena pārstrādes un saldējuma ražotājs “Food Union” ciešā sadarbībā ar piegādātājiem spējis pāriet no sprostos dētu olu uz kūtī dētu olu izmantošanu pankūku ražošanā.