Eiropas Komisijā (EK) pēc parakstu verifikācijas oficiāli iesniegta iniciatīva “Eiropa bez kažokādām”. To parakstījuši 1 502 319 Eiropas Savienības (ES) pilsoņu, aicinot aizliegt kažokzvēru audzēšanu un tajās iegūto kažokādu laišanu ES tirgū.
Iniciatīva tika uzsākta 2022. gada maijā, un parakstu vākšanā iesaistījās vairāk nekā 80 organizācijas visā Eiropā. Parakstu vākšana slēgta šī gada 1. martā – divarpus mēnešus pirms oficiālā beigu termiņa, jo rekordīsā laikā tika savākti vairāk nekā 1,7 miljoni parakstu.
Lai Eiropas pilsoņu iniciatīvu izskatītu EK, jābūt savāktam vismaz vienam miljonam verificētu parakstu, kā arī jāsasniedz minimālais parakstu slieksnis vismaz 7 ES valstīs. Iniciatīvā “Eiropa bez kažokādām” šis slieksnis sasniegts 18 valstīs.
Latvijā, kur parakstu vākšanu organizēja biedrība “Dzīvnieku brīvība”, tika savākti 71 306 paraksti, no tiem verificēti 64 162. Attiecībā pret iedzīvotāju skaitu Latvija bija visrezultatīvākā starp visām ES valstīm – parakstījās gandrīz 4% Latvijas iedzīvotāju. Iniciatīvas ierosinātāji – dzīvnieku aizsardzības organizāciju apvienības “Eurogroup for Animals” pārstāvji – norāda: ja visas ES dalībvalstis būtu tikpat rezultatīvas kā Latvija, tad iniciatīvā kopā būtu savākti 16 miljoni parakstu.
Katrīna Krīgere, biedrības “Dzīvnieku brīvība” vadītāja: “Šie rezultāti skaidri apliecina, ka Latvijas cilvēkiem ļoti rūp dzīvnieku aizsardzība. Latvijā zvēraudzēšanas aizliegums jau ir pieņemts, tagad cilvēki pieprasa šīs nežēlīgas industrijas slēgšanu visā Eiropā. Mocīt ūdeles, lapsas un šinšillas šauros būros un nogalināt tikai, lai iegūtu pūkainas apģērbu dekorācijas, ir necilvēcīgi, nevajadzīgi un vairumam sabiedrības pilnīgi nepieņemami.”
Eiropas pilsoņu iniciatīvas “Eiropa bez kažokādām” prasība ir pamatota ar kažokzvēru audzēšanas neētiskumu, tās radīto kaitējumu videi un apdraudējumu sabiedrības veselībai. Tās organizatori norāda, ka kažokādu industrija apdraud ne tikai dzīvnieku, bet arī cilvēku veselību – COVID-19 pandēmijas laikā vīrusa mutācijas no ūdelēm tika pārnestas arī uz cilvēkiem.
Iniciatīvas organizatori drīzumā tiksies ar Eiropas Komisiju un piedalīsies atklātā iniciatīvas izskatīšanā Eiropas Parlamentā. Pēc tās Eiropas Komisijai būs līdz gada beigām jāsniedz oficiāla atbilde uz inciatīvu.
Eiropas pilsoņu iniciatīva ir rīks, ar kuru ES dalībvalstu pilsoņi var ierosināt izmaiņas ES likumos, tieši vēršoties Eiropas Komisijā. “Eiropa bez kažokādām” ir desmitā vajadzīgo parakstu skaitu sasniegusī Eiropas pilsoņu iniciatīva un līdz šim parakstu skaita ziņā visveiksmīgākā dzīvnieku labturības iniciatīva.
Latvijā vispārdotākās majonēzes "Francis" ražotājs – SIA “Balttur-R” – apņēmies pilnībā noslēgt pāreju prom no sprostu olām visā savā produkcijā līdz 2027. gada 1. janvārim.
Šogad rekordliels skaits jeb vairāk kā 13 000 cilvēku janvāri uzsāka ar apņemšanos ēst mazāk dzīvnieku produktu, tos aizstājot ar augu produktiem izaicinājuma “Neapēd zemeslodi” ietvaros.
"Dzīvnieku brīvība" meklē atbildīgus un ambiciozus cilvēkus, kuri vēlas ar savu darbu sasniegt vislabākos rezultātus dzīvnieku labā.
Izsludināta labdarības akcija, kuras ietvaros līdz 31. augustam iespējams klausīties dzejas lasījumus pa telefonu, vienlaikus ziedojot "Dzīvnieku brīvības" darbam.
Latvijā vadošais piena pārstrādes un saldējuma ražotājs “Food Union” ciešā sadarbībā ar piegādātājiem spējis pāriet no sprostos dētu olu uz kūtī dētu olu izmantošanu pankūku ražošanā.
Sabiedrības balsojumā noskaidroti labākie aizvadītā gada vegāniskie produkti. Laureātu vidū ir tādi uzņēmumi kā Lidl, Atlantika, Alpro, Avenei, Orkla u.c.