Eiropas Parlamenta Lauksaimniecības un lauku attīstības komiteja maija beigās aicināja Eiropas Komisiju ieviest tiesību aktu, kas aizliegtu dzīvnieku turēšanu sprostos.
Pieņemot rezolūciju par iniciatīvu “End the Cage Age”, kas aicina aizliegt dzīvnieku turēšanu sprostos, komiteja mudina Eiropas Komisiju pārskatīt ES direktīvu par lauksaimniecībā izmantotajiem dzīvniekiem (Nr. 98 58 EK) “ar mērķi pakāpeniski atcelt sprostu izmantošanu ES dzīvnieku audzēšanā”, paredzot pārejas laiku līdz 2027. gadam (kompromisa grozījums Nr. 1). Komisija tiek arī aicināta paātrināt dzīvnieku labturības tiesību akta pārskatīšanu, pieprasot rezultātus līdz 2022. gadam (108. grozījums).
Rezolūcijā arī noteikts, ka visiem dzīvnieku izcelsmes produktiem, kurus ieved ES, ir jābūt ražotiem, ievērojot attiecīgos ES tiesību aktus, tostarp dzīvnieki netiek turēti sprostos (181. grozījums). Tiek arī uzsvērts, cik svarīgi ir nodrošināt finansiālu atbalstu lauksaimniecībām pārejas posmā (8. paragrāfs).
Turklāt rezolūcijā aicina Komisiju izveidot specifisku ES tiesību aktu, kas noteiktu minimālos standartus trušu audzētavās (153. grozījums).
Parlaments par rezolūciju balsos pirmajā jūnijā plenārsēdē.
Rezolūcija tika izstrādāta pēc Parlamenta 15. aprīļa sēdes, kurā apsprieda “End the Cage Age” iniciatīvu. Aizliegums turēt dzīvnieku sprostos saņēma lielu atbalstu no Eiropas Parlamenta deputātiem un citām ES iestādēm
Lauksaimniecības komisārs Janušs Vojcehovskis sēdes laikā paziņoja, ka Komisija pilnībā atbalsta pārmaiņu īstenošanu un sola intensīvi strādāt, lai iestrādātu vajadzīgos tiesību aktus.
Veselības komisāre Stella Kirjakidu uzsvēra, ka “mēs speram soļus uz reālu rīcību, jo, kā es vairākkārt esmu teikusi, dzīvnieku labturība un dzīvnieku veselība ir viena no prioritātēm mūsu darba uzdevumos.”
Savu atbalstu izmaiņām ES dzīvnieku labturības likumdošanā ir snieguši arī:
vairāk nekā 140 pasaules zinātnieki, tajā skaitā leģendārā britu zooloģe un ANO Miera sūtne Džeina Gudola;
10 pārtikas ražošanas uzņēmumi, tostarp tādi milži kā Nestle, Monedlēz, Unilever, Barilla;
15 ar dzīvnieku aizsardzību nesaistītas pilsoniskās organizācijas, piemēram, Greenpeace, Eiropas Vides aģentūra, Eiropas Sabiedrības veselības alianse u.c.;
Starptautiskā Veterinārstudentu asociācija, kas pārstāv teju 40 tūkstošus biedru 70 pasaules valstīs;
vairāk nekā 100 individuāli Eiropas Parlamenta deputāti no dažādām politiskajām grupām.
Iniciatīvu "End The Cage Age" jeb “Neturi būrī!” Latvijā un citās ES valstīs parakstīja 1.4 miljoni cilvēku, padarot to par daudzskaitlīgāko dzīvnieku labturības petīciju ES vēsturē. To atbalsta 170+ dzīvnieku aizsardzības grupas visā pasaulē.
Latvijā vispārdotākās majonēzes "Francis" ražotājs – SIA “Balttur-R” – apņēmies pilnībā noslēgt pāreju prom no sprostu olām visā savā produkcijā līdz 2027. gada 1. janvārim.
Šogad rekordliels skaits jeb vairāk kā 13 000 cilvēku janvāri uzsāka ar apņemšanos ēst mazāk dzīvnieku produktu, tos aizstājot ar augu produktiem izaicinājuma “Neapēd zemeslodi” ietvaros.
"Dzīvnieku brīvība" meklē atbildīgus un ambiciozus cilvēkus, kuri vēlas ar savu darbu sasniegt vislabākos rezultātus dzīvnieku labā.
Izsludināta labdarības akcija, kuras ietvaros līdz 31. augustam iespējams klausīties dzejas lasījumus pa telefonu, vienlaikus ziedojot "Dzīvnieku brīvības" darbam.
Latvijā vadošais piena pārstrādes un saldējuma ražotājs “Food Union” ciešā sadarbībā ar piegādātājiem spējis pāriet no sprostos dētu olu uz kūtī dētu olu izmantošanu pankūku ražošanā.
Sabiedrības balsojumā noskaidroti labākie aizvadītā gada vegāniskie produkti. Laureātu vidū ir tādi uzņēmumi kā Lidl, Atlantika, Alpro, Avenei, Orkla u.c.