Biotehnoloģijas iesācējuzņēmumam FunGene X BVNīderlandes pilsētā Bredā ir izdevies radīt vistu olu proteīnu ar jaunu tehnoloģiju, kas neizmanto vistas.
Proteīns ovalbumīns ir olu proteīna galvenā sastāvdaļa un tas ir svarīgs olu proteīna saistvielas īpašībām. Olu proteīnam ir ļoti plašs pielietojums – tas tiek izmantots maizes, dažādu mīklas izstrādājumu, dzērienu, gaļas izstrādājumu, saldējuma, piena produktu, salātu un mērču ražošanā. Pasaules tirgus gadā pieprasa vairākus miljonus tonnu ovalbumīna, tādēļ augu valsts izcelsmes proteīna ražošanai ir milzīgs potenciāls.
Ar ģenētiski izveidotas sēnītes (GRAS) palīdzību iespējams veiksmīgi iegūt ovalbumīnu no cukura. Turklāt GRAS ražo proteīnu īpaši lielā daudzumā, kas vairāk kā divdesmit reizes pārsniedz līdzšinējo pasaules rekordu.
Vistas olu proteīnu iegūšana notiks lielās tvertnēs, līdzīgi kā tas notiek alus, vīna, rauga un antibiotiku ražošanās procesā. Iespēja šādā veidā ražot arī ovalbumīnu ir tehnoloģisks sasniegums.
Jaunā ražošanas metode būs daudz ilgtspējīgāka nekā ovalbumīna ieguve vistu ražošanas ķēdē. Lauksaimniecības zemju izmantošana samazināsies desmit reizes, jo nebūs nepieciešams olu ražošanai audzēt vistas, turklāt GRAS efektivitāte proteīnu ražošanā ir daudz augstāka nekā dzīvniekiem. Tiek paredzēts, ka šo proteīnu komerciālā ražošana no cukurbietēm, cukurniedrēm un graudu izcelsmes cukura sāksies tuvāko 4-6 gadu laikā.
Šo tehnoloģiju attīstību finansiālais pamats ir Nīderlandes Ekonomikas Ministrijas SBIR fonds Nīderlandes Uzņēmumu aģentūras (RVO) projekta “Jaunas Pārtikas Izaicinājums” ietvaros.
FunGeneX BV ir biotehnoloģiju iesācējuzņēmums, kas atrodas Bredā un darbojas sēnīšu tehnoloģiju komercializācijas jomā. FunGeneX BV ir Nigel Dunn Coleman un BioscienZ kopīgs projekts.
Preses relīzi sagatavojaWim de Laat noBioscienZ.
2.5 miljoni vistu Latvijā dzīvo sprostu sistēmā, kuru eksperti atzīst par dzīvnieku labturībai vissliktāko. Uzzini vairāk un palīdzi dzīvniekiem:noskaties video un paraksti petīciju pret vistu turēšanu sprostos!
Lielākais olu ražotājs Ziemeļeiropā, Balticovo, pārtrauks turēt dējējvistas sprostos. Lēmums skar 2.15 miljonus jeb 88% no visām Latvijas dējējvistām, kuras pašlaik atrodas cietsirdīgajos sprostos.
Mazumtirdzniecības veikalu tīkls “CITRO” paziņo par plāniem līdz 2025. gadam atteikties no sprostos turētu dējējvistu olu tirdzniecības. Zīmolam ir 76 tirdzniecības vietas visā Latvijā.
Pateicoties tūkstošiem dzīvnieku aizstāvju, viens no pasaules lielākajiem restorānu tīkliem, kam pieder arī zīmols "Burger King", paziņo par 100% atteikšanos no sprostos dētām olām.
Čehijas Republikas parlamenta augšpalāta ar pārliecinošu balsu vairākumu atbalstīja likumprojektu, kas nosaka virkni dzīvnieku labturības uzlabojumu, tostarp aizliegumu turēt dējējvistas sprostos no
Plaša patēriņa pārtikas produktu ražošanas un izplatīšanas uzņēmums “Orkla Latvija” apņemas līdz 2025. gadam atteikties no sprostos dētu olu izmantošanas ražošanā. Latvijā tas attiecas uz tādiem
Vairāk nekā 80 nevalstiskās organizācijas no visas pasaules šodien uzsāk globālu kampaņu, mudinot vienu no pasaules vislielākajām ātrās ēdināšanas ķēdēm atteikties no sprostiem savās piegādes ķēdēs.