Saeima ir lēmusi 24. janvāra sēdē izskatīt likumprojektu par Pievienotās vērtības nodokļa (PVN) mazināšanu gaļai, piena produktiem, olām un maizei. Šo likumprojektu iesnieguši pieci Saeimas deputāti (A.Gobzems, J.Dūklavs, A.Krauze, J.Stepaņenko, K.Sprūde), un kā vienīgais konsultāciju partneris likumprojekta anotācijā minēta "Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padome" (LOSP)(1). Ņemot vērā pietiekamas neatkarīgas analīzes trūkumu par šādu grozījumu ietekmi uz tautsaimniecību, kā arī paredzamo ietekmi uz apkārtējo vidi, iedzīvotāju veselību un valsts budžetu, aicinām likumprojektu neatbalstīt.
Uz grozījumu paredzamo ietekmi uz apkārtējo vidi un patērētāju veselību norāda sekojoši fakti:
Lai izdarītu secinājumus par rosināto izmaiņu ietekmi uz tautsaimniecību, būtiski ir izvērtēt neseno PVN samazināšanu augļiem un dārzeņiem. Atbilstošu sākotnējo analīzi, kas publicēta š.g. 7. janvārī, ir veikuši Latvijas Bankas eksperti (7), secinot: “Vispusīgs PVN pārmaiņu ex-post ietekmes izvērtējums ir pirmais solis, lai varētu sākties ar faktiem pamatota diskusija, cik lietderīgi ir (1) pagarināt samazināto PVN likmi Latvijas raksturīgiem augļiem un dārzeņiem pēc 2020. gada; (2) paplašināt to uz citiem pārtikas produktiem. Ja vēlamies iegūt maksimāli objektīvu zemākas PVN likmes ietekmes izvērtējumu, tas jāuztic no nozares neatkarīgiem ekspertiem.”
Vēlamies uzsvērt, ka rosināto izmaiņu ekonomiskā ietekme tomēr atšķirtos no PVN samazinājuma augļiem un dārzeņiem ietekmes:
Ņemot vērā neatkarīgas informācijas trūkumu par grozījumu ietekmi uz tautsaimniecību, kā arī augstāk minētos apsvērumus par ietekmi uz apkārtējo vidi, iedzīvotāju veselību un valsts budžetu, lūdzam likumprojektu neatbalstīt.
Avoti:
(1)Likumprojekts "Grozījumi pievienotās vērtības nodokļa likumā" (16.01.2019.)
(2) Reuters. Fighting global warming, one cow belch at a time (16.07.2018.)
(3) The EAT-Lancet Commission on Food, Planet, Health ziņojums (2019)
(5) Veselības Ministrija. Veselīga uztura ieteikumi pieaugušajiem. (2008)
(6) Eurostat. Consumption of fruit and vegetables in the EU. (2016)
(8) Centrālās statistikas pārvaldes datubāzes. (Salīdzināts bruto atalgojums 2018.g.1.pusgadā un 2017.g.1.pusgadā.)
(9) Centrālās statistikas pārvaldes datubāzes. Nodarbināto skaits uzņēmumā vidēji (2007.): Gaļas un gaļas produktu ražošana, pārstrāde un konservēšana: 29.12 Augļu un dārzeņu pārstrāde un konservēšana: 9.80 Piena produktu ražošana: 47.75; Konditorejas un miltu izstrādājumu ražošana: 14,38%.
Aug pieprasījums un inovācijas dzīvnieku izcelsmes produktu alternatīvām. Patērētāji par 2022. gada labākajām jaunajām alternatīvām Latvijā atzinuši sojas šašliku, auzu dzērienu, musli un zefīrus bez
Lielākais olu ražotājs Ziemeļeiropā, Balticovo, pārtrauks turēt dējējvistas sprostos. Lēmums skar 2.15 miljonus jeb 88% no visām Latvijas dējējvistām, kuras pašlaik atrodas cietsirdīgajos sprostos.
Mazumtirdzniecības veikalu tīkls “CITRO” paziņo par plāniem līdz 2025. gadam atteikties no sprostos turētu dējējvistu olu tirdzniecības. Zīmolam ir 76 tirdzniecības vietas visā Latvijā.
Pateicoties tūkstošiem dzīvnieku aizstāvju, viens no pasaules lielākajiem restorānu tīkliem, kam pieder arī zīmols "Burger King", paziņo par 100% atteikšanos no sprostos dētām olām.
Čehijas Republikas parlamenta augšpalāta ar pārliecinošu balsu vairākumu atbalstīja likumprojektu, kas nosaka virkni dzīvnieku labturības uzlabojumu, tostarp aizliegumu turēt dējējvistas sprostos no
Plaša patēriņa pārtikas produktu ražošanas un izplatīšanas uzņēmums “Orkla Latvija” apņemas līdz 2025. gadam atteikties no sprostos dētu olu izmantošanas ražošanā. Latvijā tas attiecas uz tādiem